Co dalej z Grecją?
Bieżący tydzień rozpoczął się wyprzedażą na rynkach akcji i surowców. Niejasne perspektywy dotyczące Grecji powodują, że inwestorzy odwracają się od bardziej ryzykownych aktywów. Ponadto agencja S&P zdecydowała się na obniżkę ratingu Włoch, co dodatkowo popsuło nastroje i zwiększyło obawy o możliwość rozprzestrzenienia się kryzysu zadłużenia w strefie euro. Silnie umacniała się waluta amerykańska oraz jen japoński. PLN tracił na wartości- nie pomogły nawet lepsze dane na meta produkcji przemysłowej w sierpniu.
20.09.2011 | aktual.: 20.09.2011 17:56
Inwestorzy nie doczekali się na szczegóły wczorajszej telekonferencji miedzy greckim ministrem finansów a przedstawicielami MFW, ECB i KE (tzw. Trojki). Opóźnienie spotęgowało spekulacje, że sytuacji w Grecji jest napięta. Dzisiaj wieczorem rozmowy będą kontynuowane i miejmy nadzieję, że po ich zakończeniu pojawi się oficjalny komunikat odnośnie tego, czy Ateny będą w stanie spełnić warunki wypłaty kolejnej transzy pakietu pomocowego. Greckie media podały, że Trojka domaga się od Aten 15 zmian. Kluczową sprawą pozostaje to, czy greckie programy oszczędnościowe okażą się skuteczne, gdyż zdaniem niektórych uczestników rynku tylko kwestią czasu jest niewypłacalność Grecji. Motorem wszelkich ruchów na rynku pozostaną w tym tygodniu informacje dotyczące Grecji. Dzisiaj w kalendarzu makroekonomicznym mamy dane nt. indeksu ZEW z Niemiec i strefy euro oraz dane z rynku nieruchomości w USA. W Polsce zostanie opublikowany wskaźnik inflacji CPI. Inwestorzy z niecierpliwością będą wyczekiwali na jutrzejszy komunikat
FOMC.
EURPLN Notowania euro złotego pozostają dzisiaj stabilne. Kurs oscyluje w rejonie wczorajszego zamknięcia i będzie dalej pod wpływem napływających informacji odnośnie Grecji. Najbliższym oporem pozostają okolice 4,38, natomiast wsparcie wyznaczają okolice 4,34. Para może oscylować w tym 4 groszowym zakresie w najbliższych godzinach.
EURUSD Luka spadkowa na eurodolarze nie została pokryta. Kurs kontynuował spadki w rejon wsparcia na poziomie 1,3600 w postaci zniesienia 78,6% całości fali wzrostowej z okolic 1,3500. Obniżka ratingu Włoch nie miała przełożenia na notowania euro, a w oczekiwaniu na odczyt indeksu ZEW główna para lekko odreagowuje wczorajsze silne spadki. Najbliższym oporem pozostaje rejon 1,3750, który powinien być wybroniony w przypadku kontynuacji trendu spadkowego.
GBPUSD GBPUSD przetestował wczoraj istotne wsparcie na poziomie 1,5670, jednak dalsze spadki miały dość ograniczony charakter. Funtdolar dzisiaj notowany jest wyżej i techniczny obraz rynku wskazuje na chęć powrotu w okolice 100-okresowej średniej na wykresie godzinowym, która we wrześniu działa bardzo dobrze jako opór. Obecny układ techniczny sugeruje, iż poziom 1,5750 może okazać się dobrą okazją do sprzedaży funta z krótkim SL.
AUDUSD
Dzisiaj w nocy poznaliśmy notatki z ostatniego posiedzenia RBNZ, z których czytamy, iż bank centralny jest gotowy odpowiedzieć na globalne i wewnętrzne ryzyka oraz zagrożenie wzrostem inflacji. Podczas ostatniego posiedzenia, w przeciwieństwie do sierpniowego, nie dyskutowano już o możliwości podniesienia głównej stopy procentowej, która i tak pozostaję na wysokim poziomie (4,5%) mając na uwadze koszt pieniądza w krajach rozwiniętych. Notowania AUDUSD pozostają poniżej 100- i 200-okresowej średniej na wykresie dziennym, co z technicznego punktu widzenia sprzyja spadkom. Najbliższy opór wyznacza poziom 1,04,natomiast silnym wsparciem pozostaje linia poprowadzona po ostatnich minimach lokalnych, przebiegająca obecnie w rejonie 1,0060.
Anna Wrzesińska