Trwa ładowanie...

Co dziesiąty pracownik symulował chorobę

Co dziesiąty pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim mógł pracować, wynika z kontroli przeprowadzonej przez ZUS.
Share
Co dziesiąty pracownik symulował chorobę
d1mzxc0

ZUS częściej niż w latach poprzednich kontrolował wystawiane przez lekarzy zwolnienia chorobowe – takich kontroli było 312,9 tysięcy. „Okazało się, że fikcyjnych zwolnień było 10,3 proc., to mniej niż rok wcześniej. W 2009 roku było o ok. 25 tysięcy mniej kontroli i 12 procent zakończyło się uznaniem pacjenta za zdrowego - i cofnięciem zasiłku” – informuje ZUS.

ZUS kontroluje też "prawidłowość wykorzystania zwolnień lekarskich" - czyli np. to, czy na zwolnieniu wypełniamy lekarskie zalecenia i np. nie pracujemy w innym miejscu.

Taka kontrola w zeszłym roku objęła 68,9 tys. osób. Z czego 2,4 tys. osób straciło prawo do zasiłku - ZUS odzyskał z tego tytułu 3,4 mln zł.

d1mzxc0

Zakład zaoszczędził też na tym, że pacjenci spóźniali się z dostarczeniem zwolnienia lekarskiego. W takim wypadku zasiłek zmniejsza się - za okres od ósmego dnia niezdolności do pracy do czasu dostarczenia zwolnienia. Instytucja zaoszczędziła na tym w ubiegłym roku 8,5 mln zł.

Suma wszystkich wstrzymanych lub obniżonych zasiłków chorobowych w 2010 roku wyniosła 141,3 mln zł. W tym czasie ZUS wypłacił zasiłki chorobowe w łącznej wysokości 6,8 miliardów złotych.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że prawo przeprowadzania kontroli wykorzystania zwolnień lekarskich mają również pracodawcy zatrudniający powyżej 20 osób.

d1mzxc0

Podziel się opinią

Share
d1mzxc0
d1mzxc0