Co najmniej 3 mln Polaków pracowało lub pracuje za granicą

Od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej
nie mniej niż 3 mln Polaków przynajmniej przez krótki czas
pracowało lub obecnie pracuje za granicą - wynika z najnowszego
badania CBOS.

Co najmniej 3 mln Polaków pracowało lub pracuje za granicą
Źródło zdjęć: © WP.PL

CBOS badał zatrudnienie Polaków za granicą w ciągu ostatniej dekady.

Wśród 3 mln Polaków, którzy pracowali lub pracują za granicą od 1 maja 2004 r., ogromna większość znalazła zatrudnienie w jednym z krajów UE. Obecnie za granicą pracuje lub poszukuje pracy ponad 1,1 mln dorosłych Polaków, z czego najwięcej pracuje w Wielkiej Brytanii (26 proc.). Dalej w kolejności są Niemcy (16 proc.), Irlandia (10 proc.), Włochy (6 proc.), Belgia (5 proc.).

Osoby, które zdecydowały się podjąć pracę za granicą po wejściu Polski do UE, pochodzą najczęściej ze wsi lub małych miast - nieprzekraczających 100 tys. mieszkańców. Najwięcej emigrantów zarobkowych jest z regionów południowej i wschodniej Polski.

Z badań CBOS wynika, iż 21 proc. ankietowanych deklaruje, że wyjechało do pracy jeszcze przed akcesją Polski do UE, ale kontynuowało pracę po 1 maja 2004 r. Z kolei 31 proc. pracowało za granicą przed przystąpieniem Polski do UE.

Jak informuje CBOS, w ciągu ostatnich 10 lat za granicą pracowało co najmniej 2,8 mln obywateli naszego kraju, nie licząc tych, którzy obecnie przebywają na obczyźnie.

Badania CBOS wskazują, że zatrudnienie za granicą w ostatniej dekadzie dwukrotnie częściej deklarują mężczyźni niż kobiety, głównie osoby przed 45. rokiem życia. Zatrudnienie najczęściej znajdowali za granicą przedstawiciele kadry kierowniczej i inteligencji, właściciele firm i robotnicy wykwalifikowani.

Wśród badanych najwięcej osób informuje, że pracowało w Niemczech (55 proc.). Stosunkowo dużo osób pracowało w Wielkiej Brytanii (12 proc.), USA (8 proc.), Holandii (7 proc.), Włoszech (6 proc.) oraz we Francji (6 proc.).

Badanie przeprowadzono w dniach 12-15 stycznia 2007 r. na reprezentatywnej próbie losowej 922 dorosłych mieszkańców Polski oraz w dniach 2-5 lutego 2007 r. na reprezentatywnej próbie losowej 931 dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło artykułu:PAP
emigracjacbospraca

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)