Co - working coraz popularniejszy
Nie są zespołem. Nie mają wspólnego szefa. Każdy z nich zajmuje się czymś innym. Pracują "na telefon i komputer". Przychodzą codziennie do wynajętego biura, chociaż nie muszą nawet wychodzić z domu.
29.10.2007 | aktual.: 29.10.2007 14:26
Nie są zespołem. Nie mają wspólnego szefa. Każdy z nich zajmuje się czymś innym. Pracują "na telefon i komputer". Przychodzą codziennie do wynajętego biura, chociaż nie muszą nawet wychodzić z domu. Są freelancerami i telepracownikami. Rezygnują z pracy w domowych pieleszach, by pracowac bardziej efektywnie.
- W domu wiadomo, wszystko rozprasza. Kot wskoczy na biurko. To znów idę sobie zrobić coś do jedzenia albo do picia. A to gazetę bym sobie pocztał, telewzor włączył. No i siedzę cały dzień sam. O co-workingu słyszałem już dawno, mój kumpel tak pracuje w Holandii. Postanowiłem ze znajomymi freelancerami wynająć niewielkie biuro. Na razie pracujemy w trójkę. Wiem, że w Polsce są już podobne miejsca. Odkąd stosujemy co-working lepiej nam się pracuje - mówi Janek Witbrotd, jest grafikiem, mieszka w Gdańsku.
Podobne centrum co-workingu działa już w Poznaniu. Jak mówią osoby, które pracują w ten sposób, "biur pracy" będzie więcej, bo coraz więcej webdesignerów, programistów, grafików, tłumaczy, czy dziennikarzy, pracuje w domu.
W Stanach Zjednoczonych pojawiły się firmy pośredniczące w wynajmie gotowych biur dla freelancerów. Biura najczęściej podzielone są na boksy. Pracuja w nich przedstawiciele jednego zawodu lub różnych. Większość firm oferuje przestrzeń biurową z dostępem do internetu, urządzeniami biurowymi, często z osobną kuchnią i salą konferencyjną. Oferta co-workingowa w Stanach zadowoli najbardziej wybrednego freelancera (np. biuro w Santa Monica urządzone według zasad feng shui lub to w Nowym Jorku przeznaczone dla początkujących pisarzy i dramaturgów - w cenie wynajmu oferuje comiesięczne spotkania z agentami literackimi).
Jak przekonują psychologowie praca w domu, choć coraz bardziej popularna ze względu na możliwości techniczne, nie spełnia wielu społecznych potrzeb pracowników. Praca to również miejsce, gdzie realizujemy swoje potrzeby związane z byciem częścią grupy. Oprócz czysto merytorycznego wsparcia, które możemy otrzymać od współpracowników, bardzo ważna jest też możliwość opowiedzenia komuś o trudnościach. Co-working pomaga w obniżeniu kosztów - jeśli podzielić je na kilka lub kilkanaście osób, ceny stają się przystępne.