Co z tą konsolidacją?
Podczas debaty zorganizowanej w "Parkiecie" prezesi dwóch największych polskich banków Pekao i PKO BP zgodnie przyznali, że kryzys poza zagrożeniami niesie też szanse dla polskich instytucji finansowych.
Przegląd dnia
Mówili, że wycena poszczególnych spółek staje się coraz bardziej atrakcyjna i wielką stratą byłoby przegapienie pojawiających się okazji do przejęć. - _ Trzeba tylko uważać, żeby nie złapać spadającego noża _- ostrzegał Jerzy Pruski, prezes PKO BP.
Okazuje się jednak, że kolejne okazje na konsolidację branży przechodzą im koło nosa. Najpierw wielu ostrzyło sobie zęby na Fortis Bank Polska. Trafił on jednak w ręce francuskiego BNP Paribas. Później pojawiły się spekulacje, że problemy węgierskiego OTP mogą stać się okazją dla PKO BP do wyjścia z inwestycjami poza granice Polski. Także ten plan - wspierany przez resort skarbu - nie wypalił.
Teraz na horyzoncie pojawił się nowy obiekt do przejęcia, który poprzez rynkowe plotki próbuje się "wcisnąć" któremuś z polskich banków. Członek zarządu jednej z największych instytucji przyznał mi zresztą, że był zainteresowany zakupem AIG Banku Polska. Usłyszał jednak, że zarówno pośredniczący w tej transakcji Deutsche Bank, jak i sprzedający nie chcą "rozmieniać się na drobne" i zamierzają sprzedać wszystkie aktywa AIG w regionie jednemu podmiotowi. Czy któryś z polskich banków odważy się kupić za jednym zamachem AIG Bank Polska i spółkę ubezpieczeniową w Turcji? Wątpię.
PKO BP czy PZU muszą więc liczyć na to, że żadna z dużych instytucji finansowych nie będzie zainteresowana aktywami AIG i dopiero wtedy będą się mogły jej majątkiem podzielić.
Piotr Rutkowski
| Zobacz wizytówkę: | *AIG Bank * |
| --- | --- |
Tekst z kolumny nr 2 Gazety Giełdy Parkiet