Co zabija kreatywność?

Czasami zdarzają się sytuacje, w których nasza kreatywność staje się mocno osłabiona i "nie działa". Co zabija naszą kreatywność?

Co zabija kreatywność?

19.06.2009 | aktual.: 19.06.2009 09:29

Brak snu

Nadmiar zadań, zbyt długie czytanie do późna, czy "odmóżdżacz" w postaci telewizji, zamiłowanie do imprez, to najczęstsze powody niewyspania. A brak snu powoduje pogorszenie naszego nastroju, spowalnia procesy myślowe, sprawia że stajemy się drażliwi i zmęczeni. Nie da się pracować twórczo i kreatywnie, kiedy praktycznie zasypiamy nad monitorem. Jeśli więc wiesz, że czeka cię zadanie wymagające kreatywnego podejścia, musisz zapewnić sobie odpowiednią dawkę snu.

Lęk przed porażką

Autocenzura, czyli selekcjonowanie własnym myśli i pomysłów i dzielenie ich na te "głupie" to jedno z największych zagrożeń dla kreatywności. Dlatego w technice pracy grupowej jaką jest burza mózgów, lider zwracać musi uwagę na to, aby uczestnicy nie hamowali własnych myśli i koncepcji. A dlaczego hamujemy? Dlatego że boimy się porażki i negatywnej oceny społecznej. Dopóki nie zaakceptujesz tego, że może ci się nie udać i tego że masz prawo do popełniania błędów, nie będziesz w stanie w pełni rozwinąć swoich kreatywnych skrzydeł.

Terminy i naciski

Podobno, poza informatykami, najwięcej piją dziennikarze i pracownicy agencji reklamowych. Dlaczego? Prawdopodobnie dlatego, że wymaga się od nich dużej kreatywności i szybkości działania w krótkim okresie czasu i przy napiętym grafiku. Alkoholowy reset mózgu, jest tu więc reakcją obronną. Zbyt duże napięcie i stres, wywołane napiętym grafikiem obniża poziom kreatywności. Pamiętaj jednak, że możesz być jedną z tych osób, które potrzebują pewnego poziomu napięcia by pracować - wtedy całkowity brak stresu również może zakłócić twój kreatywny przepływ.

Przeszkadzajki

Znajomi pukający przez gg, ciekawy artykuł na vbeta.pl, reklama w radio - to wszystko może rozpraszać cię w pracy i sprawiać, że swoją energię, zamiast na rozwiązanie problemu kierujesz na dodatkowe elementy otoczenia. Przeszkadzajki niwelują skupienie, a bez skupienia nie ma kreatywnej pracy.

Bieżące problemy

Masz zabrać się do pracy, ale twoje myśli stale krążą wokół choroby twojego przyjaciela, konieczności zapłaty kolejnej raty za samochód i innych codziennych zmartwień? Dopóki nie uporasz się z tymi myślami, nie będziesz w stanie skupić się nad zadaniem. Co zrobić w takiej sytuacji? Rozważ czy warto się martwić, czy możesz coś zrobić z sytuacjami które nie dają Ci spokoju. Jeśli tak, załatw je najpierw. Jeśli nie, daj sobie 5 minut na myślenie o nichnich i znalezienie sposobu ich załatwienia. Możesz też ustalić sobie czas, w którym zajmiesz się tymi sprawami. To tak, jak z myśleniem o różowym słoniu - jeśli już się pojawił to trudno przestać o nim myśleć. Im bardziej się będziesz starał zapomnieć, tym mocniej się on w twoich myślach zagnieździ. Aby słoń zniknął, musisz zaakceptować jego obecność.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)