Codzienny Puls Rynku

W ubiegłym tygodniu mieliśmy posiedzenia i decyzje czterech banków centralnych, jednak po raz pierwszy od dłuższego czasu żaden z banków (Australia, Wielka Brytania, Kanada, Europejski Bank Centralny) nie dokonał obniżki stóp procentowych, co może sugerować, że znaleźliśmy się na końcu cyklu obniżek.

Australia zaskoczyła rynek danymi o PKB, które świadczą o wzroście gospodarczym w pierwszym kwartale 2009. Dane o PKB z Kanady były zgodne z oczekiwaniami - w pierwszym kwartale zanotowano recesję. Najważniejsze dane poznaliśmy w piątek - stopa bezrobocia i zmiana liczby miejsc pracy w sektorze pozarolniczym USA. Tuż po publikacji rynek zareagował nieco euforycznie po tym jak okazało się, że spadek liczby miejsc pracy był niższy niż zakładano. Kupowano zatem euro, kontrakty indeksowe i kontrakty na ropę. Jednak po kilku minutach przyszło wahanie, tym bardziej że stopa bezrobocia była wyższa od oczekiwań, na poziomie 9.4% - bardzo wysoki poziom dla gospodarki rozwiniętej. Rynek bardzo szybko zawrócił, a sprzedaż była znacznie silniejsza od początkowego popytu. W ciągu kilku godzin rynek EURUSD obsunął się z 1.4260 na 1.3950. Podobnie zachował się rynek akcji, a ropa naftowa bo zanotowaniu 70 USD za baryłkę szybko zeszła w rejon 67-68 USD za baryłkę.

Ten tydzień może być zatem korekcyjny, mimo pozornie lepszych danych z piątku. Wyprzedaż może dotknąć rynki ryzyka, a więc energię, akcje, waluty krajów wschodzących oraz waluty związane z towarami i surowcami jak AUD czy CAD. W przypadku takiego scenariusza kupowany może być dolar, jen i obligacje skarbowe.

EURPLN

W średnim terminie obowiązuje trend wzrostowy, scenariusz korekcyjny dla giełdy może spowodować wzrost kursu w okolice 4.60, kupna można dokonywać po wybiciu formacji na wykresach o niższej skali czasowej.

EURUSD

Korekta wyraźnie nabiera rozpędu, realnym zasięgiem jest poziom 1.3780 - przebiega tam zniesienie 38.2% ostatniego impulsu, jak również szczyt z marca, który teraz może zamienić się we wsparcie. Dodatkowo zwolennicy teorii fal Elliotta mogą dopatrzyć się w tym rejonie czwartej podfali niższego rzędu.

GBPUSD

Funt wyraźnie słabszy od euro, warto zauważyć, ze korekta sięgnęła już poziomu 38.2% zniesienia ostatniego dużego impulsu, tutaj zatem może nastąpić odbicie, jednak trend spadkowy jest niezwykle silny.

USDJPY

Linia trendu została przełamana, jednak tak jednostajny wzrost w dłuższym okresie może wymagać korekty. Ze względu na korekcyjny nastrój na rynku akcji, obie waluty z tej pary powinny pozostać silne, stąd trudno się spodziewać większego zakresu wahań.

IDMSA

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)