Trwa ładowanie...

Coraz więcej kredytów branych w ramach programu "Rodzina na swoim"

W październiku Polacy podpisali o 35 proc. umów kredytowych w ramach programu "Rodzina na swoim" więcej niż we wrześniu - podali analitycy. Dodali, że najwięcej umów dotyczyło transakcji kupna mieszkań na rynku wtórnym.

Share
Coraz więcej kredytów branych w ramach programu "Rodzina na swoim"Źródło: BALINT PORNECZI / AFP
d297lhh

Program "Rodzina na swoim" wygaśnie z końcem tego roku. We wrześniu, udzielono 3 tys. 790 kredytów z rządową dopłatą, a w październiku - 5 tys. 131.

- Analitycy przewidywali ożywienia, ale nie spodziewali się aż takiego skoku - o 35 proc. To imponujący wzrost - powiedziała PAP analityczka firmy doradczej Open Finance Halina Kochalska.

Dodała, że w październiku wzrosło zainteresowanie mieszkaniami i domami używanymi, na ich zakup zaciągnięto dwa razy więcej kredytów niż przeciętnie w poprzednich miesiącach. Z 5 tys. 131 październikowych kredytów z dopłatami, na sfinansowanie zakupów na rynku wtórnym poszło ponad 2 tys. 870, co stanowi 56 proc. wszystkich kredytów.

d297lhh

Główny analityk firmy doradczej Expander Paweł Majtkowski przewiduje, że rekordy w "Rodzinie na swoim" dopiero padną. - Sądząc po zainteresowaniu spodziewamy się, że w listopadzie wyniki będą jeszcze lepsze niż w październiku - powiedział PAP. Dodał, że także grudzień może okazać się rekordowy, tym bardziej, że aby skorzystać z programu wystarczy złożyć wniosek do końca roku.

Od 1 października br. obowiązują nowe limity cen metra kwadratowego mieszkań w programie "Rodzina na swoim". Zmiany limitów cen mają wpływ na to, jakie mieszkanie spełniające wymagania cenowe programu będzie można znaleźć w danej miejscowości na terenie określonego województwa. Według firmy doradczej CEE Property Group, limit ceny metra kwadratowego kwalifikujący do rządowego wsparcia spadł dla miast wojewódzkich od 1 października średnio o 1,6 proc.

Program "Rodzina na swoim" funkcjonuje od 2006 r. i pomaga w zdobyciu własnego lokum osobom nieposiadającym nieruchomości. Państwo finansuje około połowy odsetek płaconych przez pierwszych 8 lat spłaty kredytu na zakup nieruchomości. Rodziny mają możliwość zakupu z preferencyjnym kredytem mieszkania o maksymalnej wielkości 75 m kw., choć dopłatę dostaną tylko do 50 m kw. Mogą też sfinansować zakup domu o powierzchni do 140 m kw., przy czym kredyt z dopłatą obejmuje dofinansowanie 70 m kw. Osoby samotne mogą kupić mieszkanie do 50 m kw., kredyt z dopłatami sfinansuje powierzchnię 30 m kw. Program obejmuje zarówno rynek pierwotny, jak i wtórny.

d297lhh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d297lhh
d297lhh