Trwa ładowanie...
złoto

Coraz więcej oszczędności w złocie

W ciągu minionych trzech kwartałów ludność na całym świecie kupiła więcej złota niż w całym ubiegłym roku. Na znaczeniu tracą inwestycje w funduszach, rosną natomiast inwestycje w złoto w postaci fizycznej.
Share
Coraz więcej oszczędności w złocie
Źródło: AFP, Fot: MICHAL CIZEK
d3i0y1v

Globalny popyt na złoto w okresie trzech kwartałów bieżącego roku pochodzący od jubilerów oraz osób lokujących oszczędności w sztabki, monety i medale wyniósł 2.896,5 ton i był o 26 proc. wyższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - wynika z raportu Światowej Rady Złota (ang. World Gold Council). Jest to jednocześnie najlepszy wynik w porównaniu z takimi samymi okresami z wcześniejszych lat. Należy dodać, że wielkość popytu konsumenckiego na złoto, jaką odnotowano za okres trzech kwartałów bieżącego roku była wyższa niż w całym ubiegłym roku a także we wcześniejszych latach.

Inwestycje w złoto w postaci sztabek, monet i medali wyniosły 1.252 tony i były o 36 proc. wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W tym popyt na monety wzrósł o 63 proc.

Inwestorzy w dalszym ciągu zamieniają wirtualne inwestycje w funduszach na złoto w postaci fizycznej. Do takich działań skłania ludzi niepewna sytuacja na rynkach finansowych i w gospodarce. Nie ustają obawy o los wiodącej waluty, jaką jest dolar amerykański.

d3i0y1v

Największe źródła popytu na złoto znajdują się w Azji. Indie, które od lat były liderem wśród krajów kupujących złoto ustąpiły pierwszeństwa Chinom. Tam wraz z szybkim wzrostem gospodarki rosną oszczędności społeczeństwa, które poszukuje alternatywnych form inwestowania. Coraz częściej lokowanie juana w złoto jest w Państwie Środka sposobem na zabezpieczenie się przed inflacją i innymi negatywnymi skutkami spodziewanego spowolnienia gospodarczego. Wprawdzie tempa wzrostu gospodarczego może pozazdrościć Chinom wiele zamożnych krajów, jednak występujące tam oznaki przegrzania rynku, szczególnie nieruchomości, mogą być przyczyną poważnych problemów. Należy dodać, że w tak licznym ludnościowo kraju efekt skali ma istotne znaczenie dla globalnego popytu.

W Chinach popyt na złoto kreowany przez jubilerów liczony za okres 9 miesięcy był o 36 proc. wyższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. O takim wyniku zadecydowała sprzedaż w pierwszym półroczu.

Natomiast inwestycje mieszkańców Chin w złote sztabki i monety w okresie trzech kwartałów br. były o 44 proc. wyższe niż w całym ubiegłym roku. Obchody chińskiego Nowego Roku, które rozpoczną się pod koniec stycznia przyszłego roku, będą okazją dla wzmożonych zakupów złota.

W Indiach ograniczenia w imporcie złota spowodowały w trzecim kwartale spadek jego zakupów przez jubilerów do poziomu 104,7 ton, tj. o 23% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Mimo tego całkowity popyt liczony za trzy kwartały bieżącego roku był o 13 proc. wyższy wobec analogicznego okresu ubiegłego roku i wyniósł 452,2 ton. Popyt na złotą biżuterię pozostaje w tym kraju w dalszym ciągu silny, co wynika z uświęconej tradycji. Jednak ograniczona podaż powoduje, że pozostaje on niezaspokojony. W efekcie mieszkańcy Indii zwracają teraz uwagę również na srebro.

d3i0y1v

Na rynku złota pojawili się nowi znaczący gracze - kraje Bliskiego Wschodu. Popyt jubilerski za pierwsze trzy kwartały w Zjednoczonych Emiratach Arabskich był wyższy o 28 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. W przypadku inwestycji w złoto w postaci fizycznej największe tempo wzrostu w analizowanym okresie odnotowano w Turcji - 125 proc. a w krajach Zatoki 85 proc.

Opracowano na podstawie danych World Gold Council.

Jan Mazurek
ekspert Mennicy Wrocławskiej

d3i0y1v

Podziel się opinią

Share
d3i0y1v
d3i0y1v