Trwa ładowanie...
dwdum8m

CPI w XII'09 około 3 proc., wzrost PKB w '09 w przedziale 4,6-5,0 proc. - Zajdel-Kurowska

3.9.Warszawa (PAP) - Po sierpniowym tegorocznym szczycie inflacji
wskaźnik CPI w kolejnych miesiącach będzie spadać i w grudniu
powinien wynosić 4-4,2 proc. rdr. Ministerstwo...

dwdum8m
dwdum8m

3.9.Warszawa (PAP) - Po sierpniowym tegorocznym szczycie inflacji wskaźnik CPI w kolejnych miesiącach będzie spadać i w grudniu powinien wynosić 4-4,2 proc. rdr. Ministerstwo Finansów podtrzymuje swoją prognozę inflacji średniorocznej w '09 na poziomie 2,9 proc. i pracuje nad scenariuszem zakładającym tempo wzrostu PKB w przedziale 4,6-5,0 proc. - poinformowała wiceminister finansów Katarzyna Zajdel-Kurowska.

"W sierpniu nastąpił prawdopodobnie szczyt inflacji. W kolejnych miesiącach nastąpi jednak jej spadek. Według naszych ostatnich prognoz inflacja w grudniu spadnie do 4-4,2 proc." - powiedziała Zajdel-Kurowska w TVN CNBC.

Ministerstwo Finansów szacuje inflację w sierpniu 2008 roku na poziomie 5,0 proc. rdr i szacuje, że ceny w ujęciu mdm spadły o 0,2 proc.

Według Zajdel-Kurowskiej ścieżka inflacji w przyszłym roku zależeć będzie przede wszystkim od wielkości i rytmu wprowadzania podwyżek cen energii elektrycznej i gazu. Jej zdaniem np. energia elektryczna może podrożeć o około 12 proc. średniorocznie.

dwdum8m

"Bilans ryzyk przesunął się jednak w stronę niższej inflacji. Prognoza inflacji średniorocznej na poziomie 2,9 proc. jest bardzo prawdopodobna. (...) W grudniu przyszłego roku inflacja powinna oscylować wokół 3 proc." - powiedziała Zajdel-Kurowska.

Wiceminister dodała, że MF nie zakończyło jeszcze prac nad założeniami makro do przyszłorocznego budżetu. Powtórzyła, że resort rozważa obniżenie wzrostu PKB poniżej 5 proc.

"Pracujemy nad scenariuszem, w którym wzrost PKB może mieścić się w przedziale 4,6-5,0 proc." - powiedziała Zajdel-Kurowska.(PAP)

mach/ jtt/

dwdum8m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwdum8m