Cypr przestanie być rajem podatkowym

Cypryjski kompromis został wypracowany. Sytuacja się stabilizuje, ale zaufanie do europejskiego systemu bankowego zostało po raz kolejny nadszarpnięte. W konsekwencji euro nadal traci względem dolara, podobnie jak złoty względem głównych walut.

Cypr przestanie być rajem podatkowym
Źródło zdjęć: © internetowykantor.pl

Od tygodnia rynki żyją doniesieniami z Cypru. Sytuacja jednak zaczyna się stabilizować. W ostatniej chwili udało się wypracować kompromis i uzyskać 10 mld euro pomocy finansowej. Nie obędzie się jednak bez znaczących konsekwencji dla gospodarki cypryjskiej. Zlikwidowany zostanie Bank Laiki, a Bank of Cyprus przejdzie restrukturyzację. Podwyższony ma zostać CIT oraz stawka podatku od zysków kapitałowych. Ponadto gospodarka zobowiązała się do wdrożenia prawa przeciwdziałającego praniu brudnych pieniędzy. Cypr utraci status raju podatkowego. Pomimo tego, że póki co koszty w dużym stopniu poniosą Rosjanie to w niedalekiej przyszłości na pewno dołożą się do nich sami Cypryjczycy.

Zawirowania na Cyprze przeniosły się niewątpliwie na notowania głównych par walutowych. Wczoraj po porannej korekcie na EUR/USD do poziomu niewidzianego od 14 marca (1,2993) kurs ponownie zawrócił na południe. Nie udało się jednak przebić wsparcia na poziomie 1,2850. Brak znaczących odczytów makroekonomicznych przyczynił się do wpływu kwotowań eurodolara na polskiego złotego. PLN zatem zaczął ponownie się osłabiać chociaż po niedzielnej decyzji w sprawie Cypru, rano udało się odrobić kilkugroszowe straty.

Jak już wspomniałam we wczorajszym kalendarzu makroekonomicznym brak było istotnych danych mających wpływ na kształtowanie się kursów walutowych. Dziś także niewiele dzieje się w Europie, a zza oceanu napłyną jedynie informacje dotyczące zamówień na dobra trwałego użytku, sprzedaży nowych domów oraz Indeks Fed z Richmond.

Analitycy prognozują wzrost zamówień na dobra trwałego użytku do 3,9%, przy poprzedniej wartości tego wskaźnika na poziomie -4,9%, spadek sprzedaży nowych domów o 12 tys. oraz poprawę warunków gospodarczych wyrażoną indeksem Fed z Richmond. Ciekawe czy po raz kolejny będziemy mieli do czynienia z falą dobrych danych potwierdzających lepszą koniunkturę i wyjście z kryzysu gospodarki amerykańskiej. Jeżeli tak, to na jak długo, biorąc pod uwagę automatyczny wzrost podatków i cięcia wydatków, które weszły w życie z początkiem marca.

Komentarze do wykresów:

Obraz
© (fot. internetowykantor.pl)

Wykres kursu średniego EUR/PLN, za okres od 15.02.2013 do 26.03.2013

Kurs EUR/PLN od 2 tygodni znajduje się w trendzie wzrostowym o ostrym nachyleniu. Kurs dotarł do poziomu 4,1920, czyli w okolice 100% zniesienia Fibonacciego i jednocześnie maksimum z lutego 2013. Po odbiciu nastąpiła korekta - kurs przebił średnią kroczącą 55-okresową. Obecnie znajduje się przy dolnym ograniczeniu kanału wzrostowego. Technicznym wsparciem jest aktualnie poziom 4,1640, czyli 61,8% zniesienie Fibonacciego.

Obraz
© (fot. internetowykantor.pl)

Wykres kursu średniego CHF/PLN, za okres od 15.02.2013 do 26.03.2013

Kurs CHF/PLN zachowuje się podobnie do EUR/PLN. W krótkookresowym trendzie wzrostowym nastąpiła korekta i powrót w kierunku dolnego ograniczenia równoległego kanału wzrostowego. W przypadku przebicia linii wsparcia przewiduje się przejście do trendu bocznego. Najbliższe wsparcie to poziom 3,4120 oraz 3,3950, czyli 61,8% zniesienie Fibonacciego. W przypadku obrania dalszego kierunku na północ ważnym poziomem będzie ostatnie maksimum, czyli 3,4340.

Obraz
© (fot. internetowykantor.pl)

Wykres kursu średniego USD/PLN, za okres od 02.02.2013 do 26.03.2013

Kurs USD/PLN od ponad miesiąca porusza się w kanale wzrostowym o średnim nachyleniu. Obecnie znajduje się bliżej górnego ograniczenia kanału na poziomie 3,2350. W przypadku przebicia dolnego ograniczenia kanału wzrostowego najbliższym wsparciem jest zniesienie Fibonacciego na poziomie 3,1700. Natomiast oporem dla wzrostów jest górne ograniczenie kanału na poziomie 3.2650.

Obraz
© (fot. internetowykantor.pl)

Wykres kursu średniego GBP/PLN, za okres od 20.01.2013 do 26.03.2013

Kurs GBP/PLN po wybiciu z trendu spadkowego wytworzył bardzo stromy trend wzrostowy. Obecnie widzimy korektę tego wzrostu, co widać po przebiciu średniej kroczącej 55-okresowej. Wsparciem na chwilę obecną jest 61,8% zniesienie Fibonacciego na poziomie 4,8780. W przypadku dalszych spadków znaczenie będą miały kolejne zniesienia Fibo na poziomach 4,8460 oraz 4,8150. Jeżeli kurs powróci do fali wzrostu, jedynym ograniczeniem technicznym wydaje się poziom 4,9820, czyli ostatni szczyt ze stycznia tego roku.

Magdalena Kaczmarczyk
dealer walutowy
Internetowykantor.pl

| Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikację raportów można uzyskać pisząc na adres biuro@internetowykantor.pl. |
| --- |

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)