Trwa ładowanie...

Czarne owce w policji. Takie przestępstwa popełniają mundurowi

318 policjantów podejrzanych o 1,6 tys. przestępstw. Co drugie dotyczy korupcji, ale na drogach było jej mniej, bo mundurowi pilnowali granicy – czytamy w czwartkowej "Rzeczpospolitej", która ujawnia raport Biura Spraw Wewnętrznych Policji za ubiegły rok.

Share
Najwięcej mundurowych z zarzutami było na Śląsku, w Wielkopolsce i Dolnym Śląsku Najwięcej mundurowych z zarzutami było na Śląsku, w Wielkopolsce i Dolnym Śląsku Źródło: Materiały WP, fot: Adobe
d36opiv

Korupcja pod postacią zwykłych łapówek, ale i nadużycia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści – takie przestępstwa nieuczciwi policjanci popełniają najczęściej – wynika z raportu Biura Spraw Wewnętrznych Policji za ubiegły rok, który przywołała "Rzeczpospolita".

Najwięcej policyjnych przestępstw w trzech województwach

Jak czytamy w dzienniku, w ubiegłym roku 318 policjantów – o 49 więcej niż rok wcześniej – stało się podejrzanymi. Zarzucono im - jak czytamy - popełnienie 1652 przestępstw, co oznacza radykalny wzrost – w dwóch poprzednich latach liczba zarzutów sięgała niewiele ponad 600.

Z raportu, na który powołuje się "Rz" wynika, że najwięcej mundurowych z zarzutami było na Śląsku, w Wielkopolsce i Dolnym Śląsku, a największy spadek dotyczył garnizonu kujawsko-pomorskiego – tu "wpadło" tylko czterech policjantów.

d36opiv

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Nowy taryfikator to zaproszenie do korupcji? Zdecydowana odpowiedź policjanta

"Rzeczpospolita" wskazuje, że najczęściej dopuszczali się oni przestępstw "przeciwko działalności instytucji państwowych i samorządowych" – za to "uzbierali" 953 zarzuty, czyli trzykrotnie więcej niż w roku poprzednim (wtedy – 317). Gazeta wyjaśnia, że kryje się za tym głównie korupcja – łapówki, płatna protekcja i nadużycie uprawnień dla osiągnięcia korzyści, za co grozi do dziesięciu lat więzienia.

Jak wskazuje "Rz", kolejne są przestępstwa przeciwko mieniu (wzrost z 42 do 193), które w ubiegłym roku "wyprzedziły" zachowania przeciwko wiarygodności dokumentów (wzrost z 34 do 159 czynów).

d36opiv

Rzadziej zdarzały się nadużycia na drogach – tylko 18 policjantów drogówki usłyszało 27 zarzutów (rok wcześniej 26 zarzucono 183 przestępstwa). Jednak – co zauważa BSW – "w 2020 r. zaledwie trzy śledztwa wygenerowały aż 141 zarzutów".

"Jednak lepszy obraz drogówki to skutek epidemii covidu i wysłania policjantów do kontroli osób na kwarantannie, a także do pilnowania polsko-białoruskiej granicy. Mniej było ruchu i kontroli, co "w sposób naturalny" ograniczyło okazje sprzyjające korupcji na drodze" – przyznaje przywołane w artykule "Rz" BSWP.

Nowy taryfikator punktów karnych

Przypomnijmy, że od początku roku obowiązuje w Polsce nowy taryfikator punktów karnych. Jest w nim aż 12 wykroczeń, za które kierowca może otrzymać jednorazowo aż 15 punktów karnych. Wśród nich nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na pasy.

15 punktów karnych otrzyma na swoje konto również kierowca, który: nie zatrzyma się do kontroli i ucieknie; spowoduje wypadek drogowy; sprowadzi katastrofę w ruchu lądowym; kieruje pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu lub środka podobnie działającego do alkoholu; kieruje pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego; ominie pojazd, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym; wyprzedzi na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nimi.

d36opiv

Maksymalna wysokość grzywny została podniesiona z 5 do 30 tys. zł oraz zwiększono wysokość mandatów, jakie nałożyć może policjant - z 500 zł do 5 tys. zł. Punkty karne znikają dopiero 2 lata po zapłaceniu mandatu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d36opiv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36opiv
d36opiv