Czeka nas nudny piątek?
Opublikowane o godz. 10:30 wstępne wyliczenia wzrostu PKB za III kwartał w Wielkiej Brytanii były zgodne z oczekiwaniami rynku – zwyżka o 0,7 proc. kw/kw i 3,0 proc. r/r. To pozwoliło na chwilę odetchnąć funtowi, chociaż nastawienie do brytyjskiej waluty pozostaje negatywne, po tym jak wcześniejsze dane makroekonomiczne, a także publikowane zapiski z październikowego posiedzenia Banku Anglii, pokazały, że potencjalna podwyżka stóp odsuwa się wyraźnie w czasie.
W przypadku euro nie pojawiły się nowe, istotne informacje - rynek czeka na oficjalną publikację wyników testów wytrzymałościowych dla 130 banków, które poznamy w niedzielę - warto jednak wspomnieć, że decyzje od nadzoru instytucje te otrzymały już wczoraj. Ten temat jest jednak "wałkowany" od początku tygodnia (szacuje się, że co najmniej 15 banków nie zdało "egzaminu"), stąd też nie można wykluczyć pozytywnego wpływu tej publikacji, jeżeli okaże się, że żaden z dużych, znanych banków nie pojawił się na karnej liście. Warto jednak pamiętać o tym, że poniedziałkowy ranek przyniesie publikację niemieckiego instytutu Ifo nt. nastrojów w biznesie (godz. 10:00) i to ona może ustawić notowania euro. Emocje mogą być spore, gdyż publikowany wczoraj wstępny PMI dla niemieckiego przemysłu okazał się zaskakująco dobry.
Na wykresie koszyka BOSSA USD widać, że wracamy do trendu wzrostowego i oddalamy się od wsparć w okolicach 72,30-40 pkt. Strefa oporu 72,80-73,00 pkt. nie była jeszcze testowana i nie wydaje się, aby miało do tego dojść dzisiaj. Niewykluczona jest niewielka korekta w stronę wspomnianych 72,30-72,40 pkt. Wydarzeniem przyszłego tygodnia dla dolara będzie posiedzenie FED w dniach 28-29 października. Kluczowe nie będzie to, czy QE3 zostanie wygaszony (bo to jest bardzo prawdopodobne), ale to jak członkowie FOMC zapatrują się na kwestię podwyżek stóp procentowych w 2015 r. Przypomnijmy - zapiski z posiedzenia we wrześniu pokazały, że rosną obawy związane z globalnymi perspektywami dla gospodarki, ale i też zwracano uwagę na dość dynamiczne umocnienie się dolara.
[ Wykres dzienny Bossa USD
]( http://finanse.wp.pl/w1,EUR,w2,USD,notowania-waluty-online-waluta.html )
W przypadku EUR/USD ważne wsparcie to okolice 1,2630. Wprawdzie wczoraj rano zostało naruszone (1,2612), to jednak później, także dzięki lepszym PMI z Niemiec rynek utrzymywał się powyżej tego poziomu. Dzisiaj nadal spełnia on swoją rolę. Jeżeli nie zostanie złamany, to wzrośnie prawdopodobieństwo odreagowania w stronę widocznego na wykresie oporu 1,2730 już na początku przyszłego tygodnia. Nie zmienia to jednak szerokiego horyzontu w którym najprawdopodobniej zaczęliśmy rysować piątą falę w impulsie spadkowym rozpoczętym w maju. To oznacza, że prędzej, czy później dojdzie do złamania okolic 1,25.
[ Wykres dzienny EUR/USD
]( http://finanse.wp.pl/w1,EUR,w2,USD,notowania-waluty-online-waluta.html )
Z kolei na GBP/USD dane nt. PKB w III kwartale, które okazały się być zgodne z oczekiwaniami, nie pozwoliły na złamanie okolic 1,60, które wczoraj były przez chwilę naruszone (1,5993). Kwestia testowania okolic 1,5950 została, zatem oddalona, ale raczej na kilka(naście) dni. Powrót w stronę ostatnich oporów na 1,6150-60 może być jednak trudny.
[ Wykres dzienny GBP/USD
]( http://finanse.wp.pl/w1,GBP,w2,USD,notowania-waluty-online-waluta.html )
Marek Rogalski
Główny analityk walutowy DM BOŚ
| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |