Trwa ładowanie...

Czekają nas głodowe emerytury. Raport UE pozbawia złudzeń

Coraz mniej osób pracujących, a coraz więcej emerytów. Raport Brukseli wskazuje, że emerytury w Polsce będą kurczyć się głównie ze względu na szybkie starzenie się naszego społeczeństwa. Kolejny powód to obniżenie wieku emerytalnego.

Czekają nas głodowe emerytury. Raport UE pozbawia złudzeńŹródło: East News, fot: E. M. Welch / Rex Features/EAST NEWS
d1see4v
d1see4v

Jak pisze "Rzeczpospolita", obecnie przeciętna emerytura w Polsce wynosi blisko połowę średniej pensji, ale w 2050 roku będzie to niewiele więcej niż jedna czwarta.

Tak wynika z raportu opublikowanego przez Komisję Europejską. Unijni eksperci nie mają dla nas dobrych wieści - na godne emerytury w przyszłości nie mamy co liczyć.

Głównym problemem jest demografia. Starzenie się polskiego społeczeństwa postępuje w bardzo szybkim tempem, przez co stosunek osób pracujących do emerytów pogarsza się z roku na rok.

Już teraz sytuacja nie jest najlepsza, bo według danych z 2016 roku na 16,5 mln płatników składek przypadało aż 9,2 mln emerytów.

d1see4v

W 2050 roku, czyli za niewiele ponad 30 lat liczba pracujących i pobierających emeryturę praktycznie zrówna się. Nawet przy założeniu, że aktywność zawodowa Polaków zwiększy się.

Wideo: Głodowe emerytury Polaków

Eksperci wskazują, że nie będzie to problem dla budżetu, ale dla samych emerytów, którzy przypłacą to coraz mniejszymi świadczeniami.

Na niekorzystne dla emerytów wskaźniki dodatkowo wpływ ma także obniżenie wieku emerytalnego do 60 i 65 lat.

Starzenie się społeczeństwa to w dużym stopniu efekt coraz dłuższego życia, ale głównym winowajcą tego zjawiska jest niewystarczająca dzietność.

Choć w 2017 roku na świat przyszło nieco ponad 400 tys. dzieci, to wciąż o wiele za mało. Dla porównania, w latach 80. rocznie rodziło się 600 tys. dzieci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1see4v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1see4v