Trwa ładowanie...

Polska niedługo będzie krajem starych ludzi. Dramatyczne dane demograficzne

Jeszcze 20 lat temu na 100 wnuków przypadało 50 dziadków, teraz jest ich grubo ponad 100, a za 30 lat będzie ich 220. Polskie społeczeństwo starzeje się w zastraszającym tempie. To oznacza same kłopoty.

Polska niedługo będzie krajem starych ludzi. Dramatyczne dane demograficzneŹródło: PAP, fot: Tytus Żmijewski
d4letwm
d4letwm

Jak pisze "Gazeta Wyborcza" w artykule o wymownym tytule "Demograficzny Titanic prze do katastrofy", Polska wkrótce będzie miała twarz emeryta.

Statystyka jest nieubłagana. Dzisiaj tylko w nieco ponad 100 gminach więcej niż jedna piąta mieszkańców ma co najmniej 65 lat. Już w 2030 będzie ich ponad 1,6 tys.

Wideo: Polacy starzeją się szybciej niż większość Europy

Starzenie się społeczeństwa to w dużym stopniu efekt coraz dłuższego życia, ale głównym winowajcą tego zjawiska jest niewystarczająca dzietność.

d4letwm

Choć w 2017 roku na świat przyszło nieco ponad 400 tys. dzieci, to wciąż o wiele za mało. Dla porównania, w latach 80. rocznie rodziło się 600 tys. dzieci.

Polska nie będzie starzeć się i wyludniać równomiernie. Spokojne o swoją przyszłość mogą być największe miasta, a także województwa: małopolskie, podkarpackie i wielkopolskie.

W pozostałych województwach sytuacja wygląda znacznie gorzej, a najbardziej niepokojące są prognozy dotyczące województwa podlaskiego, gdzie prawie trzy czwarte gmin wyludni się o 5 lub 10 proc. do 2030 roku.

Szczególnie zagrożone są średnie miasta. Z analizy stanu polskich średnich miast przygotowanej przez Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN wynika, że niemal połowa z 250 średnich miast ma poważne problemy rozwojowe.

d4letwm

Wyludnienie sięgające nawet 40 proc., zamykane szkoły, firmy, a nawet opuszczone domy i ulice. Taki scenariusz czeka wiele polskich średnich miast, jeśli nie dostaną daleko idącej pomocy od rządu.

Średnie miasta borykają się nie tylko z problemem starzenia się społeczeństwa, ale także z odpływem mieszkańców, którzy wyjeżdżają do większych ośrodków lub emigrują.

d4letwm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4letwm