WP

Czerwińska: rok 2018 zakończyliśmy deficytem budżetu

Budżet za 2018 rok zakończył się deficytem zdecydowanie poniżej 15 mld zł - powiedziała Teresa Czerwińska, minister finansów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Minister podkreśliła, że budżet za 2018 r. okazał się rekordowy dla finansów publicznych pod wieloma względami.
Minister podkreśliła, że budżet za 2018 r. okazał się rekordowy dla finansów publicznych pod wieloma względami. (East News, Fot: Grzegorz Banaszak/REPORTER)
WP

"Budżet w ubiegłym roku zakończyliśmy deficytem. Jaka ostateczna jest to wielkość - to trudno jeszcze podać. W grudniu ub.r. mówiłam, że nie przekroczy on 15 mld zł i zdecydowanie będzie to poniżej 15 mld zł. W głównej mierze jest to wynikiem m.in. realizacji ustawy okołobudżetowej" - powiedziała Czerwińska dziennikarzom.

"Jeżeli chodzi o wynik całego sektora, […] to te dane będziemy mieli do końca stycznia. Zapewne ostateczne wyliczenia pojawią się w lutym. Zapowiadałam, że deficyt sektora wyniesie 0,5 proc. PKB i to podtrzymuję" - dodała.

Minister podkreśliła, że budżet za 2018 r. okazał się rekordowy dla finansów publicznych pod wieloma względami. Dodała, że m.in. dynamika PIT i CIT była bardzo wysoka i odpowiednio było to 16 proc. i 13 proc.

WP

Resort podał dziś, że w budżecie państwa po 11 miesiącach 2018 r. odnotowano - 11,06 mld zł nadwyżki. Ustawowy plan na cały rok to 41,49 mld zł deficytu.

"Budżet na 2019 r., który jest w parlamencie, jest realny do wykonania, gdyż wszystkie nasze prognozy w nim zawarte są obecnie bliskie konsensusów rynkowych. Jeżeli chodzi o zakładany deficyt, to myślę, że będzie on taki, jak zostało to zapisane, choć trudno powiedzieć, jakie będzie ostatecznie wykonanie budżetu" - powiedziała minister.

Dodała, że resort w tym roku idzie dalej w uproszczenia podatkowe i tam gdzie jeszcze wymaga to konsultacji, są one prowadzone np. w kwestii ordynacji podatkowej czy matrycy VAT.

"Jesteśmy na końcu konsultacji w sprawie matrycy. Ewentualne podwyższenia w przypadku napojów z zawartością soku to prowadzimy dyskusję ze środowiskiem w tej sprawie. Część obaw udało się wyjaśnić. Sprawdzamy, jakie są skutki ewentualnych obniżeń stawki, ale z niektórych owoców nie da się zrobić 100-proc. soku. Chcemy w kwietniu podać tzw. WIS, tak aby była ona szybciej znana i przedsiębiorcy mieli czas na przygotowanie się, gdyż sama matryca ma wejść od 2020 r." - dodała Czerwińska.

WP

Jej zdaniem, obecnie stopy procentowe są na rekordowo niskim poziomie, a więc ewentualne pobudzanie gospodarki musi następować za pomocą instrumentów fiskalnych. "O szczegółach na razie nie chciałabym mówić" - dodała.

Resort finansów kończy również prace nad strategią rozwoju rynku kapitałowego. "Mamy raport wewnętrzny i jesteśmy na etapie wpisu do wykazu, gdyż Rada Ministrów musi przyjąć ten dokument w formie uchwały. Myślę, że do końca stycznia to się stanie i wypuścimy wtedy dokument do konsultacji publicznych" - zapowiedziała minister.

Polub WP Finanse
WP
WP