Część rodziców straci 500+. Sądy czeka fala wniosków

Od początku sierpnia można składać wnioski o dofinansowanie z programu 500+. Jednak po zmianach będzie trudniej uzyskać świadczenie. Część rodziców straci prawo do jego pobierania. Tymczasem sądy czeka zalew falą wniosków.

Część rodziców straci 500+. Sądy czeka fala wniosków
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Przemysław Ciszak

Zmiany, które wprowadził rząd, mają uszczelnić system. Jak mówiła minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska, liczba dzieci otrzymujących świadczenie rodzinne zbliża się do 4 milionów. Wkrótce może ona jednak się zmniejszyć. Rząd wprowadził zmiany w systemie, które wykluczą niektóre rodziny z programu.

Chodzi przede wszystkim o samotnych rodziców, którzy zobligowani zostali do przedstawienia dokumentu, potwierdzającego przyjmowanie alimentów. To oznacza, że matka lub ojciec, którzy nie ich nie posiadają, nie będą mogli otrzymywać wsparcia z programu.

To obostrzenie ma odciąć przypadki, w których rodzice faktycznie żyją ze sobą, ale w wolnym związku i pobierają 500+ jako samotnie wychowujący. Jak przewiduje dziennik [ Fakt ] (http://www.fakt.pl/pieniadze/prawo/alimenty-a-500-anna-greda-adamczyk-radzi-jak-ustalic-alimenty/c9txrjc)(http://www.fakt.pl/pieniadze/prawo/alimenty-a-500-anna-greda-adamczyk-radzi-jak-ustalic-alimenty/c9txrjc), sądy zaleje więc teraz fala wniosków w sprawie ustalenia alimentów.

Zobacz, na czym polega rewolucja we wnioskach o 500+:

– Świadczenie to nie przysługuje, jeżeli nie zostały na rzecz dziecka ustalone alimenty tytułem wykonawczym. Tytułem wykonawczym może być: wyrok sądu zasądzający alimenty zaopatrzony w klauzulę wykonalności, ugoda zawarta przed sądem zaopatrzona w klauzulę wykonalności, ugoda sądowa zaopatrzona w klauzulę wykonalności - wylicza na łamach dziennika adwokat Anna Gręda-Adamczyk.

Są jednak pewne wyjątki. Dokumentu potwierdzającego samotne rodzicielstwo nie musi przedstawiać rodzic, kiedy drugi z rodziców nie żyje, ojciec dziecka jest nieznany, czyli ojcostwo nie zostało ustalone w drodze uznania ojcostwa bądź sądowego ustalenia ojcostwa.

Dodatkowym przypadkiem zwalniającym z tego obowiązku, jak tłumaczy ekspertka, jest przypadek, w którym zasądzenie alimentów zostało oddalone, albo sąd zobowiązał jedno z rodziców do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka i jednocześnie nie zobowiązał do tego drugiego. A także, o czym pisaliśmy WP, kiedy dziecko pozostaje pod opieką naprzemienną obojga rodziców.

Można skorzystać także ze specjalnych infolinii, które pomogą rozwiać wątpliwość ws. wniosków o 500+ - o czym więcej przeczytasz tutaj. Wystarczy wejść na stronę internetową urzędu wojewódzkiego, gdzie znajdziemy numer.

MRPiPS przypomina, że rodziny, które chcą zachować ciągłość wypłat świadczenia wychowawczego muszą złożyć wniosek do końca sierpnia - pisaliśmy o tym w WP finase. Złożenie wniosku we wrześniu spowoduje, że ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego i jego wypłata za październik i listopad nastąpi nie później niż do 30 listopada.

W przypadku, gdy wniosek zostanie złożony w październiku, przyznanie i wypłata świadczenia wychowawczego za październik, listopad i grudzień nastąpi nie później niż do 31 grudnia - podaje PAP. Gdy wniosek zostanie złożony w listopadzie, ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata świadczeń przysługujących od miesiąca złożenia wniosku, następuje do dnia 31 stycznia następnego roku.

Jeśli wniosek zostanie złożony później niż w październiku, prawo do świadczenia wychowawczego zostanie ustalone od miesiąca złożenia wniosku, bez wyrównania za wcześniejsze miesiące w ramach obowiązującego okresu świadczeniowego.

Wypełniony wniosek o 500 plus można złożyć osobiście, listownie oraz online. W tym ostatnim przypadku można skorzystać z ministerialnego portalu Emp@tia, bankowość elektroniczną, PUE ZUS - Platformę Usług Elektronicznych ZUS oraz Profil Zaufany

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1094)