Trwa ładowanie...
d24p0k5
03-07-2014 20:55

Częstochowa/ Inwestorzy w nowej strefie chcą zainwestować 29 mln zł

Ok. 29 mln zł mają zainwestować na częstochowskich terenach Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec dwie firmy, planują też zatrudnić ok. 200 osób - poinformował Urząd Miasta w Częstochowie po czwartkowym spotkaniu z przedsiębiorcami.

d24p0k5
d24p0k5

X-Kom i Retail Service mają zainwestować na terenach mieleckiej strefy w Częstochowie ok. 29 mln zł i zatrudnić ok. 200 osób. Firma X-Kom szuka też pracowników w ramach swojej bieżącej działalności. Do września chce zatrudnić ok. 40 osób, w tym: magazynierów, montażystów, serwisantów, specjalistów od kontaktów z klientem.

Przedstawiciele X-Kom mówili w czwartek o swoich planach inwestycyjnych w czasie cyklicznego spotkania prezydenta Częstochowy z przedsiębiorcami w Częstochowskim Parku Przemysłowo-Technologicznym, tuż przed wyjazdem do Warszawy, gdzie w Ministerstwie Gospodarki mieli odebrać zezwolenie na działalność w strefie.

"Zakładany czas realizacji inwestycji w strefie to listopad 2015. To bardzo krótki termin, ale spróbujemy zdążyć" - powiedział dyrektor zarządzający X-Kom Mateusz Kapusta. Z zadowoleniem komentował plany miasta dotyczące budowy drogi przez środek mieleckiej strefy.

X-Kom planuje w granicach strefy stworzyć centrum typu market place, umożliwiające obsługiwanie podmiotów zewnętrznych. Ma tam m.in. powstać magazyn o powierzchni 5-6 tys. metrów kw. oraz 2 tys. metrów kw. powierzchni biurowych.

d24p0k5

Perspektywę powstania miejsc pracy dają również nowe zezwolenia na działalność w Katowickiej Specjalnej Stefie Ekonomicznej dla TRW i Global Safety Textiles.

Obie firmy deklarują poniesienie na posiadanych już przez siebie gruntach w strefie kolejnych nakładów i zatrudnienie ludzi, bo chcą uzyskać dodatkowe ulgi związane z funkcjonowaniem na terenie specjalnej strefy.

"Cieszymy się, że zarówno mielecka, jak i Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna ma konkretne efekty w postaci firm, które chcą na naszym terenie inwestować. Liczę, że szybko przełoży się to na zadowolenie tych, którzy znajdą w tych firmach swoje miejsca pracy" - powiedział po czwartkowym spotkaniu prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

X-KOM Sp. z o. o. swoją główną siedzibę ma w Częstochowie. Zajmuje się sprzedażą sprzętu komputerowego, elektronicznego oraz oprogramowania. Na terenie podstrefy planuje budowę nowoczesnego centrum obsługi logistycznej, magazynowej oraz usług okołosprzedażowych dla producentów i importerów sprzętu IT, RTV, AGD w ramach outsourcingu. Spółka zamierza również rozpocząć działalność produkcyjną w zakresie wytwarzania sprzętu IT.

d24p0k5

Retail Service Sp. z o. o. specjalizuje się w handlu sprzętem IT. W ramach dywersyfikacji działalności przedsiębiorca na terenie częstochowskiej podstrefy planuje utworzenie nowoczesnego centrum zaawansowanych usług informatycznych, księgowych i usług wsparcia sprzedaży.

20 maja rząd zdecydował o rozszerzeniu dotychczasowych terenów KSSE m.in. w Częstochowie o ok. 36 ha (wcześniej obejmowała ona tam ok. 43 ha). 18 marca rząd zgodził się na objęcie w Częstochowie 34,4 ha strefą mielecką.

Władzom Częstochowy w ostatnim czasie szczególnie zależy na tworzeniu preferencyjnych warunków dla inwestorów w związku m.in. z sytuacją ISD Huty Częstochowa. W następstwie sytuacji na światowym rynku stali firma w ciągu roku zredukowała zatrudnienie o ponad połowę - z 3050 osób pozostało ok. 1480.

d24p0k5

Częstochowscy radni w ub. roku zgodzili się na objęcie mielecką strefą blisko 39 ha, należących do Agencji Rozwoju Przemysłu pohutniczych gruntów w rejonie ul. Korfantego, Koksowej i Wielkopiecowej. Ostatecznie do strefy weszło ok. 34,4 ha. Tereny te są własnością Skarbu Państwa - we władaniu Agencji Rozwoju Przemysłu, która zarządza też mielecką strefą.

Niezależnie trwała procedura rozszerzenia działającej już w mieście Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE) - łącznie o ok. 36 ha. To tereny położone przy ul. Leśnej (tzw. teren "Skorki", w pobliżu planowanej autostrady A1) oraz ul. Kusięckiej (tzw. teren "Kusięcka", w pobliżu zakładu TRW).

Dotąd na ok. 43 ha częstochowskich terenów KSSE działają cztery zakłady istotne dla tamtejszego rynku pracy. Należą one do koncernów: TRW, Guardian, Global Safety Textiles i Stolzle.

d24p0k5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24p0k5