Częstochowska inwestycja Fortum będzie kredytowana z EBI
Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) przyznał 250 mln euro kredytu fińskiemu koncernowi Fortum na trzy europejskie inwestycje. Jedną z nich jest budowana w Częstochowie nowa elektrociepłownia.
15.06.2009 14:20
W poniedziałkowym komunikacie EBI poinformował o przyznaniu Fortum kredytu na zwiększenie efektywności energetycznej w Finlandii, Polsce i Szwecji. W pierwszych dwóch krajach chodzi o trwającą już budowę dwóch elektrociepłowni kogeneracyjnych, w Szwecji - instalację automatycznego systemu zarządzania pomiarami w ośrodku dystrybucji energii elektrycznej.
Przedstawiciele EBI podkreślają, że wszystkie projekty są zgodne z unijną polityką w zakresie efektywności energetycznej, promującą skojarzone, czyli łączne, wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła w Europie. UE wspiera też inicjatywy służące przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym poprzez promowanie efektywnych technologii kogeneracji i wykorzystania biomasy.
Inwestycja w Częstochowie to średniej wielkości elektrociepłownia, opalana węglem i biomasą. Ma ruszyć w 2010 roku. Kontrakt z wykonawcą wartej w sumie ponad 130 mln euro inwestycji podpisano w grudniu ubiegłego roku. Wykonawstwem prac zajmuje się konsorcjum stworzone przez Mostostal Zabrze Holding i Katowickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego Budus.
Pochodzący z Finlandii koncern Fortum przed kilkoma laty został inwestorem Przedsiębiorstwa Energetycznego Systemy Ciepłownicze w Częstochowie. Pierwsze plany budowy w tym mieście nowej elektrociepłowni inwestor przedstawił już w 2006 r. Prace nabrały rozpędu wiosną zeszłego roku.
Nowy obiekt powstaje na terenie przylegającym do istniejącej ciepłowni Rejtan. Jednostka będzie dysponować zainstalowaną mocą około 120 megawatów cieplnych oraz 64 elektrycznych. Produkcja ciepła z elektrociepłowni zastąpi jego zakup ze źródeł zewnętrznych oraz częściowo z istniejących kotłów wodnych.
Zakład ma spełniać wszystkie normy, wymagane przez unijne dyrektywy. Inwestycja jest odpowiedzią na stale rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną; ma też służyć lepszej obsłudze lokalnego rynku ciepła.
Notowany na giełdzie w Helsinkach koncern Fortum należy do wiodących spółek energetycznych w Skandynawii, działa też w krajach nadbałtyckich i Rosji. Zajmuje się głównie produkcją, dystrybucją oraz sprzedażą energii elektrycznej i cieplnej oraz eksploatacją i utrzymaniem elektrowni. W Polsce Fortum jest właścicielem czterech spółek ciepłowniczych, zatrudniających łącznie ponad 900 osób. W ubiegłym roku koncern zanotował sprzedaż wartości 5,6 mld euro i 2 mld euro zysku na działalności operacyjnej. Koncern zatrudnia 15,5 tys. osób.
Fortum Częstochowa dostarcza ciepło do ok. 200 tys. mieszkańców. Działa na terenie miast: Częstochowa, Myszków, Lubliniec, Kłobuck, Dobrodzień, Kalety, Wojkowice, Piekary Śląskie, Będzin-Grodziec oraz Bytom. Głównym akcjonariuszem jest Fortum Power and Heat Polska.
Europejski Bank Inwestycyjny jest instytucją UE udzielającą długoterminowego finansowania; został utworzony na mocy Traktatu Rzymskiego w 1958 r. W 2008 r. przyznał na projekty w UE kredyty w wysokości 51,5 mld euro. Kredyty banku są przeznaczone głównie na spójność gospodarczo-społeczną, ochronę środowiska, badania i innowacje, wsparcie małych i średnich firm, rozwój transeuropejskich sieci transportu i energii oraz promocję zrównoważonej, konkurencyjnej i bezpiecznej energii.
Energia jest jednym z priorytetów banku, na który EBI wydał w 2008 r. 10,2 mld euro. W 2009 r. Rada Dyrektorów EBI zatwierdziła jak dotąd kredyty w wysokości ponad 5 mld EUR na projekty energetyczne.