Trwa ładowanie...
d3x0tky

Członkowie RPP za utrzymaniem stanowiska 'wait and see' w polityce monetarnej

Warszawa, 06.07.2016 (ISBnews) - Utrzymująca się niepewność dotycząca przyszłej koniunktury w gospodarce globalnej sprawia, że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) opowiada się na razie za utrzymaniem stanowiska "wait and see", a zatem niepodejmowania decyzji przez pewien okres, wynika z wypowiedzi jej członków.

Share
d3x0tky

"W sytuacji niepewności najlepiej jest trochę odczekać, stąd ta polityka 'wait and see'" - powiedział członek RPP Jerzy Żyżyński podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Rady.

"W sytuacji tak dużej niepewności, nawet gdyby tempo wzrostu wyraźnie spadło, to jestem sceptyczny do tego, by pobudzać firmy do inwestycji, obniżając koszt pieniądza, bo dla firm najważniejsza i tak jest ta niepewność" - dodał członek Rady Łukasz Hardt.

Przewodniczący RPP i prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adam Glapiński podkreślił, że Rada ma "otwartą drogę w obie strony", ponieważ stopy procentowe NBP są na dodatnich poziomach. Jednak, według niego, "szczęśliwie nie zanosi się", żeby była potrzeba ruchu w jedną czy drugą stronę.

"Każdy członek Rady oczywiście decyduje za siebie, na razie jest pewna zbieżność stanowisk, jeśli coś by się zmieniało, jeśli np. tempo wzrostu - tak optymistycznie powiem - radykalnie by przyspieszyło, w związku z tym procesy inflacyjne też by się odblokowały, to oczywiście w pewnym momencie zaczniemy się prawdopodobnie spierać, kiedy te stopy podnosić i o ile. Ale daj Bóg, żeby tak było" - powiedział także Glapiński.

d3x0tky

"Jeśli chodzi o obniżanie stóp, to sytuacja jest dosyć skomplikowana, bo poza tymi wszystkimi wartościami, które zwykle się bierze pod uwagę w polityce pieniężnej w coraz większej mierze bierzemy też pod uwagę - jak wszystkie banki centralne - stabilność systemu bankowego, makroostrożności itd." - podsumował szef banku centralnego.

W komunikacie po zakończonym dziś posiedzeniu RPP podtrzymała ocenę, że "w świetle dostępnych danych i prognoz obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną".

(ISBnews)

d3x0tky

Podziel się opinią

Share
d3x0tky
d3x0tky