Trwa ładowanie...

Czternasta emerytura będzie wypłacana co roku? Wiceminister podaje jeden warunek

Jeśli budżet pozwoli - tak enigmatycznie wypowiedział się o czternastych emeryturach wiceminister MRPiPS Stanisław Szwed. To dość mglista zapowiedź, tym bardziej że pierwsze "czternastki" miałyby być wypłacone w listopadzie 2021 roku.

Czternasta emerytura będzie wypłacana co roku? Wiceminister podaje jeden warunekŹródło: Daniel Dmitriew / Forum
d4bk96m
d4bk96m

- Jeśli budżet pozwoli, to nie wykluczam corocznej czternastki dla seniorów. Czternastka zostanie najpewniej wypłacona po raz pierwszy w listopadzie 2021 r. Z kolei trzynaste emerytury są zapisane w ustawie, zostały wypłacone i nie ma zagrożenia, że nie będą wypłacane - powiedział wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed w rozmowie z "Super Expressem". Przypomniał, że po raz pierwszy "czternastki" mają być wypłacone w listopadzie 2021 r.

"SE" przypomina, że zgodnie z projektem "czternastki" w pełnej wysokości będą wypłacane tym, których świadczenie nie przekracza 2,9 tys. zł (potem będzie obowiązywała zasada "złotówka za złotówkę").

Szwed dodał, że "trzynaste emerytury są zapisane w ustawie, zostały wypłacone i nie ma zagrożenia, że nie będą wypłacane". Szwed zaznaczył, że o wypłaty czternastych emerytur ma walczyć także sam prezydent Andrzej Duda. Nie wyjaśnił, na czym na polegać ta walka, skoro wszystko i tak zależy od sytuacji budżetu.

d4bk96m

- Będę mobilizował do tego rząd, aby czternasta emerytura była i do tego mogę się zobowiązać - zapowiedział wiceminister podczas sesji pytań i odpowiedzi z internautami.

Ile będzie wynosiła czternasta emerytura?

Wysokość 13. i ewentualnego 14. świadczenia zależy od poziomu minimalnej emerytury. Trzynastka będzie miała taką samą wartość, jak minimalne świadczenie. Zdaniem Szweda będzie to ok. 1100 zł na rękę (1300 zł brutto). Z kolei przyszła czternastka ma być wypłacana w pełnej wysokości tym, którzy dostają nie więcej niż 2900 złotych. Potem będzie obowiązywała zasada "złotówka za złotówkę". Wysokość świadczeń jest wtedy pomniejszona o kwotę przekroczenia kryterium dochodowego.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

d4bk96m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4bk96m