Trwa ładowanie...
d3xutc3

Cztery projekty CCS w grze o miliard funtów

Brytyjski rząd wyłonił cztery podmioty, które będą ubiegać się o miliard funtów w ramach projektu Carbon Capture and Storage (CCS). O dofinansowanie starało się wstępnie osiem podmiotów. Wyłonienie zwycięskich projektów ma nastąpić w przyszłym roku.

Share
d3xutc3

Brytyjski rząd zamierza dofinansować projekty, które pozwolą wychwytywać i bezpiecznie składować dwutlenek węgla powstający przy spalaniu węgla i gazu w blokach energetycznych.

- Otrzymaliśmy naprawdę dobre oferty. Wybraliśmy projekty o największym potencjale w kierunku tworzenia sektora CCS w Wielkiej Brytanii, ale konieczne będą dalsze dyskusje by upewnić się, że dostarczą one jakość odpowiednią do zainwestowanych środków - powiedział sekretarz stanu ds. energii i zmian klimatycznych Edward Davey.

Zapewnił on, że brytyjski rząd pozostanie w najbliższych miesiącach w bliskim kontakcie z Komisją Europejską, która prowadzi własne postępowanie odnośnie dofinansowania projektów CCS z budżetu unijnego. Trzy z czterech brytyjskich projektów starają się także o dofinansowanie z UE. Do końca roku Komisja Europejska ma podjąć decyzję o wsparciu finansowym dla brytyjskich projektów CCS.

Wśród czterech dopuszczonych do dalszego postępowania projektów znalazły się: Captain Clean Energy Project (Summit Power, Petrofac, National Grid, Siemens), Peterhead (Shell, SSE), Teesside Low Carbon Project (Progressive Energy, GDF Suez, Premier Oil, BOC), White Rose Project (Alstom, Drax, BOC, National Grid).

Z Londynu Marcin Szczepański

d3xutc3

Podziel się opinią

Share
d3xutc3
d3xutc3