Trwa ładowanie...

Czy będzie wolne w Święto Trzech Króli?

Posłowie zajmą się Świętem Trzech Króli. Będą głosować nad propozycją wolnego od pracy w ten dzień. Wnioskodawcą propozycji jest prezydent Łodzi. Pomysł poparło 553 259 osób, wspierają go duchowni.
Share
Czy będzie wolne w Święto Trzech Króli?
d1k2ind

Posłowie zajmą się Świętem Trzech Króli. Będą głosować nad propozycją wolnego od pracy w ten dzień. Wnioskodawcą propozycji jest prezydent Łodzi. Pomysł poparło 553 259 osób, wspierają go m.in. duchowni.

W Polsce do 1960 roku Dzień Trzech Króli był obchodzony jako święto i był to jednocześnie dzień wolny od pracy.

Wnioskodawcą propozycji, by święto było wolne, jest prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki. Pod projektem zebrano 553 259 podpisów. O poparcie tej inicjatywy zwróciło się niedawno w liście do marszałka Sejmu prezydium Konferencji Episkopatu Polski.

d1k2ind

Wnioskodawcy podkreślają, że Święto Trzech Króli jest najstarszym ze świąt chrześcijańskich i obecnie jako dzień wolny od pracy obchodzone jest w dziewięciu krajach Unii Europejskiej, m.in. w Niemczech, Grecji, Hiszpanii, Włoszech, Austrii, a także w Szwecji i Finlandii. Przypomniano także, że w Polsce do 1960 roku Dzień Trzech Króli był obchodzony jako święto i był to jednocześnie dzień wolny od pracy.

Projekt zamierza poprzeć klub PiS, przeciw jest klub Lewicy, posłowie PO i PSL nie podjęli jeszcze ostatecznej decyzji.

Sejm będzie też dyskutować m.in. nad projektem nowelizacji prawa o aktach stanu cywilnego oraz ustawy o opłacie skarbowej.

Projekt ma usankcjonować czynności kierowników USC oraz ich zastępców, którzy zostali powołani na to stanowisko bez przeprowadzenia postępowania konkursowego i ujednolicić przepisy dotyczące ich powoływania.

d1k2ind

Nowela pozostawia bez zmian podstawową zasadę, zgodnie z którą czynności z zakresu rejestracji stanu cywilnego dokonuje kierownik urzędu stanu cywilnego lub jego zastępca. Funkcję kierownika USC z mocy prawa pełni wójt (burmistrz, prezydent miasta), który pełnienie tych obowiązków może powierzyć również innej osobie.
Piątek w Sejmie rozpocznie się od bloku głosowań.

Zobacz też:
PENSJE SĘDZIÓW WZROSNĄ
USIDLENI?

d1k2ind

Podziel się opinią

Share
d1k2ind
d1k2ind