Trwa ładowanie...

Czy dziś jest niedziela handlowa? Zakaz handlu w lipcu

Pierwszy weekend lipca oznacza, że niedzielę sklepy będą otwarte. W kolejne trzy zakupów nie zrobisz. Następna okazja dopiero na końcu lipca.

Czy dziś jest niedziela handlowa? Zakaz handlu w lipcuŹródło: East News, fot: Grzegorz Banaszak/REPORTER
d261csf
d261csf

W lipcu przypadają aż trzy niedziele z zakazem handlu: 8,15 i 22. Wówczas sklepy będą zamknięte. Jednak niedziela 1 lipca i 29 lipca są handlowe.

Nie wiesz, która niedziela jest handlowa, a która nie?Sprawdź w naszym kalendarzu!

Prawo, które weszło w życie w marcu, przewiduje jednak wyjątki od reguły. Niektóre placówki handlowe są jednak otwarte nawet w niedziele mimo zakazu handlu.

d261csf

Przede wszystkim zakaz ten nie obejmie punktów, w których to właściciel staje za ladą. Tak więc można się spodziewać, że część, zwłaszcza tych małych, osiedlowych sklepów będzie w niedzielę czynna.

Dodatkowo na podobnych warunkach zakupy będzie można zrobić w sklepach franczyzowych, takich jak Żabka. Franczyzobiorcy jednak sami decydują o dostępności ich placówek w niedzielę.

Minister Elżbietra Rafalska i Główny Inspektor Pracy o proteście pracowników inspekcji:

Urzędnicy - w przeciwieństwie do handlowców - w niehandlowe niedziele pracować muszą. Od 11 marca do 17 czerwca mieli miej wolnych weekendów, bo pilnują przestrzegania ustawy. Przez dotychczasowych 10 niedziel bez handlu Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła ponad 8,3 tys. kontroli.

d261csf

Tylko w 7 proc. przypadków sklepy były otwarte nielegalnie. Jak ocenia Inspekcja Pracy w raporcie, "kontrole wykazały wysoki stopień respektowania przepisów ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta".

Zakaz handlu z roku na rok będzie poszerzany. Sklepy będą zamykane stopniowo. Na początek zakaz nie będzie obowiązywał w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Od 2019 r. już tylko jedna niedziela (ostatnia) będzie handlowa. Od 1 stycznia 2020 r. zakaz handlu będzie całkowity.

d261csf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d261csf