Czy interwencje na rynku jena okażą się skuteczne?
Silna tendencja aprecjacyjna w notowaniach jena stała się ogromnym problemem dla japońskiej gospodarki, bazującej na eksporcie. Sytuacja ta zaniepokoiła również inne największe światowe gospodarki.
Najlepszym wyrazem tego, że problem ten został poważnie potraktowany jest szybka decyzja liderów państw G7 dotycząca przeprowadzenia skoordynowanych interwencji walutowych. Pytanie pozostaje otwarte, czy takie działania mają szansę powodzenia?
Historia pokazuje, że interwencje walutowe przeprowadzane przez pojedyncze kraje okazywały się nieskuteczne. Z kolei wspólne działania okazywały się znacznie bardzie efektywne. Ostatnia skoordynowana akcja wejścia na rynek walutowy banków centralnych miała miejsce w 2000 roku i dotyczyła nowo wprowadzonej wspólnej waluty – euro. Działania banków centralnych zahamowały dalszą przecenę euro, jednak odwrócenie trendu nastąpiło dopiero wraz ze zmianą sytuacji na globalnych rynkach finansowych.
Z kolei na rynku jena ostatni raz skoordynowane interwencje walutowe miały miejsce w 1995 roku, kiedy to kurs USD/JPY ustanowił niedawno pokonane minimum na poziomie 79,75 (w czwartek kurs USD/JPY zszedł do poziomu 76,36). Wtedy również działania banków centralnych pozwoliły na zahamowanie dalszej deprecjacji japońskiej waluty. Szybko również nastąpiło odwrócenie wieloletniego trendu spadkowego w notowaniach USD/JPY, jednak zmianę tę trudno przypisywać interwencją walutowym. Bardziej prawdopodobne wytłumaczenie wskazuje raczej na zbiegnięcie się w czasie tych działań ze zmianą globalnej tendencji na rynku.
Obecne działania państw grupy G7 z pewnością zostaną odebrane przez rynek poważnie i skutecznie zniechęcą spekulantów do grania na dalsze osłabienie jena. Z tego też względu oczekiwać można zahamowania dalszego spadku kursu USD/JPY. Jednak, aby mogło się dokonać odwrócenie długoterminowego trendu spadkowego niezbędne będą zmiany w kierunkach przepływów kapitału na globalnych rynkach finansowych. Po trwających od lata 2007 roku spadkach kursu USD/JPY i ustanowieniu nowych historycznych minimów scenariusz znalezienia dna i odwrócenia trendu wcale nie pozostaje tak mało prawdopodobny.
Michał Fronc
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.