Czy Komisja Europejska zafunduje nam chorobę szalonych ryb?

Hodowcy ryb w UE znów będą mogli stosować mączkę mięsno-kostną w paszach. Ten sam składnik w paszy dla krów był przyczyną BSE i został zakazany kilkanaście lat temu. Czy grozi nam choroba szalonych ryb?

Czy Komisja Europejska zafunduje nam chorobę szalonych ryb?
Źródło zdjęć: © FRED TANNEAU / AFP

15.02.2013 | aktual.: 15.02.2013 12:18

Hodowcy ryb w Unii Europejskiej od 1 czerwca będą mogli używać przetworzonego białka zwierzęcego w karmie dla ryb - informuje portal europolitics.info. Zakaz obowiązywał dwanaście lat, ale zniosły go nowe regulacje Komisji Europejskiej.

Stosowania przetworzonego białka zwierzęcego w paszach dla bydła zabroniono w 1997 r. w czasie epidemii gąbczastej encefalopatii bydła (BSE), zwanej potocznie "chorobą szalonych krów". Do jej wybuchu przyczyniło się karmienie bydła mączką mięsno-kostną. W 2001 r. zakaz rozszerzono na pasze dla wszystkich zwierząt. Teraz Komisja Europejska częściowo wycofuje się z zakazu.

Według nowej regulacji w paszach dla ryb można będzie stosować przetworzone białka zwierzęce pochodzące od zwierząt nieprzeżuwających (np. drób i trzoda chlewna). Zakaz stosowania krowiej mączki mięsno-kostnej pozostaje w mocy.

Jak czytamy na portalu Forsal.pl, Komisja Europejska uzasadnia swoją decyzję małą dostępnością mączki rybnej. Produkty pochodzenia zwierzęcego mogłyby ją zastąpić i przyczynić się do rozwoju hodowli ryb w Unii Europejskiej.

Patrick Vanden Avenne, szef Europejskiej Federacji Producentów Pasz, stwierdził że, "nowe przepisy przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa żywieniowego na świecie, ponieważ zmniejszają zależność UE od importu owoców morza, który stanowi obecnie ponad 70 proc. unijnej konsumpcji".

Komisja powołała się na najnowsze badania, według których ryzyko wystąpienia choroby BSE u zwierząt innych niż przeżuwacze jest minimalne, gdyż nie występuje zjawisko kanibalizmu. Specjalny system kontroli ma chronić przed skażeniem pasze dla innych gatunków zwierząt. Nie wszyscy jednak wierzą w skuteczność takiego zabezpieczenia. Francja i Niemcy zagłosowały przeciwko zniesieniu zakazu, a Wielka Brytania wstrzymała się od głosu.

Komisja Europejska oznajmiła też, że nowe prawo to wstęp do zniesienia zakazu na stosowanie przetworzonego białka zwierzęcego w paszach dla drobiu i trzody chlewnej, pod warunkiem że uda się wyeliminować ryzyko kanibalizmu.

rybykomisja europejskabse
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)