Czy na L4 można iść na cmentarz? Kluczowa jest jedna cyfra
1 listopada wielu z nas odwiedza groby bliskich. Co w sytuacji, gdy tego dnia jesteśmy na L4? Sprawa nie jest taka oczywista. Wszystko zależy od tego, jakiego typu zwolnienie wystawił nam lekarz.
31.10.2024 20:45
W trakcie zwolnienia lekarskiego (L4) dopuszczalne jest wyjście z domu, ale muszą być spełnione pewne warunki.
L4 a wizyta na cmentarzu. Rodzaj zwolnienia ma znaczenie
Zasady, które wskazują, co można robić na L4, są związane stanem zdrowia i rodzajem wystawionego zwolnienia. Jak podaje "Wprost", lekarz ma do dyspozycji dwie opcje.
Pierwsza z nich to zwolnienie lekarskie z kodem 1, czyli tzw. L4 leżące. Jeśli mamy takie zwolnienie, to powinniśmy zostać w domu przez cały okres jego trwania. Wychodzenie na zewnątrz bez uzasadnionego powodu może bowiem spowodować pogorszenie stanu zdrowia.
W takiej sytuacji wizyta na cmentarzu z okazji 1 listopada nie jest wskazana.
Sytuacja wygląda inaczej, gdy dostaniemy zwolnienie lekarskie z kodem 2, czyli tzw. L4 chodzące. Wówczas możemy wychodzić z domu, ale takie aktywności powinny być dopasowane do stanu zdrowia pacjenta i nie mogą wpływać negatywnie na proces leczenia.
W takim przypadku wyjście na cmentarz z okazji Wszystkich Świętych jest akceptowalne, pod warunkiem że nie pogorszy stanu zdrowia.
Co Polacy robią na L4? Sporo nieprawidłowości
W 2023 r. Polacy pobrali łącznie 27 mln zwolnień lekarskich. Firma Conperio, która specjalizuje się w zarządzaniu absencjami chorobowymi w firmach, przeprowadziła ponad 30 tys. kontroli zwolnień w prawie 200 zakładach pracy. Nieprawidłowości wykryła w ponad 1/3 przypadków.
Wątpliwe wyjście na cmentarz to małe przewinienie w porównaniu z innymi naruszeniami. Z danych firmy wynika, że na "lewych" zwolnieniach pracownicy zajmowali się m.in. prowadzeniem własnej działalności zarobkowej, wykonywaniem prac remontowych lub wyjeżdżali na wakacje.
Należy pamiętać, że takie działanie ma poważne konsekwencje. Osoby, które wykorzystują L4 niezgodnie z przeznaczeniem, tracą prawo do zasiłku na cały okres zwolnienia. Poza tym muszą zwrócić całość pobranych świadczeń. Jeśli do wykrycia nadużycia doszło przed wypłatą zasiłku, to pracownik nie dostanie pieniędzy wcale.