Trwa ładowanie...

L4 bez pracy. ZUS tłumaczy, kiedy należy się chorobowe

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że na zwolnienie chorobowe można trafić nawet, gdy jest się bez pracy. Obwarowane jest to jednak wieloma warunkami. ZUS wytłumaczył, kiedy należy się takie zwolnienie i o czym należy pamiętać, udając się do lekarza.

L4 bez pracy. ZUS tłumaczy, kiedy należy się choroboweL4 bez pracy. ZUS tłumaczy, kiedy należy się choroboweŹródło: Adobe Stock
d36w2lj
d36w2lj

- Jeżeli jesteśmy ubezpieczeni, to wraz z końcem umowy o pracę nie tracimy automatycznie prawa do zasiłku chorobowego — mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku, cytowana przez serwis egospodarka.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wynajmowanie drogich aut jest bardziej opłacalne niż mieszkania. Bartek Walaszczyk w Biznes Klasie

Pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego, jeżeli otrzyma elektroniczne zwolnienie lekarskie (eZLA) w ciągu 14 dni od wygaśnięcia umowy o pracę. Zasiłek przysługuje, jeżeli niezdolność do pracy trwała przynajmniej 14 dni bez przerwy. Przyczyny owej niezdolności mogły wystąpić jednak już po ustaniu zatrudnienia.

d36w2lj

ZUS informuje, że pacjent musi pamiętać o tym, by poinformować lekarza wystawiającego zwolnienie, że jego umowa o pracę wygasła. W innym wypadku informacja o elektronicznym zwolnieniu może trafić do byłego pracodawcy. Tymczasem w tym jednym przypadku eZLA powinno zostać wysłane wyłącznie do ZUS-u.

Ograniczenia L4

Zasiłek chorobowy po wygaśnięciu ubezpieczenia można otrzymywać do 91 dni. Iwona Kowalska-Matis mówi jednak, że jeżeli przed wygaśnięciem umowy o prace ktoś był na długim zwolnieniu, to po ustaniu zatrudnienia może wykorzystać tylko te dni, które mu zostały.

- Krótko mówiąc jeśli dostawał zasiłek chorobowy przez 160 dni to do wykorzystania, gdy przestanie być zatrudniony zostały mu tylko 22 dni z tych 91 dni – przypomina rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku.

Zasiłki chorobowe

Zasiłek chorobowy regulowany jest przez przepisy Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

d36w2lj

Stosownie do jej treści przysługuje on osobom objętym ubezpieczeniem obowiązkowym po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego oraz po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia o charakterze dobrowolnym. Istnieją również sytuacje, kiedy zasiłek nie będzie nam przysługiwał. Dotyczą ona grup, które:

  • mają prawo do renty lub emerytury z tytułu niezdolności do pracy,
  • kontynuują działalność zarobkową lub podjęły działalność zarobkową stanowiącą podstawę do objęcia ich dobrowolnym, lub obowiązkowym ubezpieczeniem chorobowym,
  • są uprawnione do zasiłku dla bezrobotnych, przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego,
  • nie nabyły prawa do zasiłku w trakcie ubezpieczenia, ponieważ nie przepracowały wymaganego okresu,
  • mają prawo do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego,
  • ich ubezpieczenie ustało po wyczerpaniu pełnego okresu pobierania zasiłku,
  • mają prawo do emerytury lub renty inwalidzkiej przysługującej z zaopatrzenia emerytalnego służb mundurowych,
  • niezdolność do pracy powstała w wyniku umyślnego przestępstwa, wykroczenia lub nadużycia alkoholu,
  • choroba ma miejsce w szczególnych okresach (urlopu bezpłatnego, urlopu wychowawczego, tymczasowego aresztowania, czy odbywania kary pozbawienia wolności).
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d36w2lj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36w2lj