L4 bez pracy. ZUS tłumaczy, kiedy należy się chorobowe
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że na zwolnienie chorobowe można trafić nawet, gdy jest się bez pracy. Obwarowane jest to jednak wieloma warunkami. ZUS wytłumaczył, kiedy należy się takie zwolnienie i o czym należy pamiętać, udając się do lekarza.
12.06.2024 | aktual.: 12.06.2024 10:04
- Jeżeli jesteśmy ubezpieczeni, to wraz z końcem umowy o pracę nie tracimy automatycznie prawa do zasiłku chorobowego — mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku, cytowana przez serwis egospodarka.pl.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wynajmowanie drogich aut jest bardziej opłacalne niż mieszkania. Bartek Walaszczyk w Biznes Klasie
Pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego, jeżeli otrzyma elektroniczne zwolnienie lekarskie (eZLA) w ciągu 14 dni od wygaśnięcia umowy o pracę. Zasiłek przysługuje, jeżeli niezdolność do pracy trwała przynajmniej 14 dni bez przerwy. Przyczyny owej niezdolności mogły wystąpić jednak już po ustaniu zatrudnienia.
ZUS informuje, że pacjent musi pamiętać o tym, by poinformować lekarza wystawiającego zwolnienie, że jego umowa o pracę wygasła. W innym wypadku informacja o elektronicznym zwolnieniu może trafić do byłego pracodawcy. Tymczasem w tym jednym przypadku eZLA powinno zostać wysłane wyłącznie do ZUS-u.
Ograniczenia L4
Zasiłek chorobowy po wygaśnięciu ubezpieczenia można otrzymywać do 91 dni. Iwona Kowalska-Matis mówi jednak, że jeżeli przed wygaśnięciem umowy o prace ktoś był na długim zwolnieniu, to po ustaniu zatrudnienia może wykorzystać tylko te dni, które mu zostały.
- Krótko mówiąc jeśli dostawał zasiłek chorobowy przez 160 dni to do wykorzystania, gdy przestanie być zatrudniony zostały mu tylko 22 dni z tych 91 dni – przypomina rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku.
Zasiłki chorobowe
Zasiłek chorobowy regulowany jest przez przepisy Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
Stosownie do jej treści przysługuje on osobom objętym ubezpieczeniem obowiązkowym po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego oraz po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia o charakterze dobrowolnym. Istnieją również sytuacje, kiedy zasiłek nie będzie nam przysługiwał. Dotyczą ona grup, które:
- mają prawo do renty lub emerytury z tytułu niezdolności do pracy,
- kontynuują działalność zarobkową lub podjęły działalność zarobkową stanowiącą podstawę do objęcia ich dobrowolnym, lub obowiązkowym ubezpieczeniem chorobowym,
- są uprawnione do zasiłku dla bezrobotnych, przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego,
- nie nabyły prawa do zasiłku w trakcie ubezpieczenia, ponieważ nie przepracowały wymaganego okresu,
- mają prawo do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego,
- ich ubezpieczenie ustało po wyczerpaniu pełnego okresu pobierania zasiłku,
- mają prawo do emerytury lub renty inwalidzkiej przysługującej z zaopatrzenia emerytalnego służb mundurowych,
- niezdolność do pracy powstała w wyniku umyślnego przestępstwa, wykroczenia lub nadużycia alkoholu,
- choroba ma miejsce w szczególnych okresach (urlopu bezpłatnego, urlopu wychowawczego, tymczasowego aresztowania, czy odbywania kary pozbawienia wolności).