Zmiany w wystawianiu L4. ZUS wydał ważny komunikat

Od 1 listopada obowiązują zmiany przy wystawianiu zwolnień lekarskich. Do nowych wymogów muszą dostosować się lekarze. W przypadku problemów z PUE/eZUS medycy będą mogli korzystać z darmowej aplikacji mZUS.

Od 1 listopada duże zmiany w wystawianiu L4
Od 1 listopada duże zmiany w wystawianiu L4
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | ola20

Jak czytamy na stronie zus.pl, od 1 listopada 2024 r. wyłączona zostanie możliwość wystawiania e-ZLA z Pulpitu Lekarza, czyli narzędzia, które aktualnie umożliwia wystawianie e-ZLA np. podczas przerwy serwisowej na PUE/eZUS.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Fala zwolnień w Polsce. Dominują te branże. "Pęka bańka"

Oznacza to, że od początku listopada lekarze nie będą już mogli korzystać z dotychczasowego sposobu wystawiania zwolnień chorobowych w przypadku problemów technicznych na PUE/eZUS.

W takich sytuacjach lekarze będą mogli wystawiać e-zwolnienia za pomocą aplikacji mobilnej mZUS dla Lekarza, która jest darmowa i dostępna na urządzenia z systemami Android oraz iOS w Google Play i App Store. Aplikacja wymaga połączenia z kontem PUE/eZUS.

Mogą z niej korzystać zarówno lekarze upoważnieni do wystawiania zwolnień lekarskich, jak i asystenci medyczni, którzy posiadają upoważnienie od lekarza do wystawiania zwolnień w jego imieniu. Jak informuje ZUS, za pośrednictwem aplikacji mZUS dla lekarza można m.in.:

  • połączyć aplikację mobilną z kontem na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS;
  • pobrać Certyfikat z ZUS na urządzenie mobilne;
  • dodać na czas trwania sesji nowe miejsce udzielania świadczeń zdrowotnych, a także zgłosić do ZUS aktualizacje dotyczące miejsca świadczenia pracy i specjalizacji, wysłać wniosek w sprawie upoważnienia do wystawiania zaświadczeń lekarskich (wniosek OL-FZLA);
  • wystawić lub anulować zaświadczenia lekarskie (e-ZLA);
  • wyświetlić szczegóły wystawionych e-ZLA;
  • wyświetlić szczegóły e-ZLA pacjenta wystawionych również przez innych lekarzy;
  • na potrzeby wystawiania e-ZLA pobrać dane pacjenta oraz jego pracodawców, a także dane członków rodziny, których pacjent zgłosił do ubezpieczenia zdrowotnego;
  • złożyć wniosek o rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS (wniosek PR-4) oraz zobaczyć szczegóły wysłanych wniosków;

Co Polacy robią na L4?

W 2023 r. Polacy pobrali łącznie 27 mln zwolnień lekarskich. Firma Conperio, która specjalizuje się w zarządzaniu absencjami chorobowymi w firmach, przeprowadziła ponad 30 tys. kontroli zwolnień w prawie 200 zakładach pracy. Nieprawidłowości wykryła w ponad 1/3 przypadków.

Z danych firmy wynika, że na "lewych" zwolnieniach pracownicy zajmowali się m.in. prowadzeniem własnej działalności zarobkowej, wykonywaniem prac remontowych lub wyjeżdżali na wakacje.

Osoby, które wykorzystują L4 niezgodnie z przeznaczeniem, tracą prawo do zasiłku na cały okres zwolnienia. Poza tym muszą zwrócić całość pobranych świadczeń. Jeśli do wykrycia nadużycia doszło przed wypłatą zasiłku, to pracownik nie dostanie pieniędzy w ogóle.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (22)