Kombinowanie na L4. Takie kary grożą symulantom
Każda osoba przebywająca na zwolnieniu lekarskim musi liczyć się z ewentualną kontrolą ZUS lub pracodawcy. Zdarza się jednak, że mimo choroby pracownicy decydują się na urlop, remont domu lub podjęcie dodatkowej pracy zarobkowej.
Jak podaje portal pit.pl, w 2023 r Polacy pobrali łącznie 27 mln zwolnień lekarskich. Firma Conperio, która specjalizuje się w zarządzaniu absencjami chorobowymi w firmach, przeprowadziła ponad 30 tys. kontroli zwolnień w blisko 200 zakładach pracy. Wyniki okazały się alarmujące – w ponad jednej trzeciej przypadków wykryto nieprawidłowości.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Firmy zwalniają pracowników. Eksperci: to są lokalne dramaty, tragedii na rynku nie ma
Każdy pracodawca, zatrudniający co najmniej 20 osób, ma prawo skontrolować, jak pracownik wykorzystuje zwolnienie lekarskie. Zgodnie z prawem, pracownik ma obowiązek umożliwić taką kontrolę i współpracować w jej przeprowadzeniu.
Jak wyjaśnia portalowi Mikołaj Zając, prezes Conperio, kontrole są przeprowadzane pod adresem podanym przez pracownika na zwolnieniu lekarskim lub przez pracodawcę. Na miejscu kontrolerzy przeprowadzają rozmowę z pracownikiem, a zdobyte informacje często pomagają usprawnić funkcjonowanie firmy. Po zakończeniu kontroli, raport trafia do pracodawcy.
Z danych firmy Conperio wynika, że pracownicy na "lewych" zwolnieniach zajmowali się m.in. prowadzeniem własnej działalności zarobkowej, wykonywaniem prac remontowych lub wyjeżdżali na wakacje.
ZUS sugeruje, że jeśli kontrola pracownika przebywającego na "L4" była przeprowadzona w miejscu zamieszkania lub pobytu ubezpieczonego i osoby kontrolujące go nie zastały, należy ją w miarę możliwości ponowić. Ważne jest również, aby pracownik podał prawidłowy adres, gdyż celowe wprowadzenie w błąd może prowadzić do dalszych konsekwencji.
Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych, w przypadku nieobecności pracownika podczas kontroli, jest on zobowiązany do przedstawienia wyjaśnień oraz dokumentacji uzasadniającej swoją nieobecność. W sytuacji, gdy kontrola ujawniła nadużycia, należy:
- sporządzić protokół – jeśli podczas kontroli zostaną wykryte nieprawidłowości, sporządzany jest protokół, który opisuje, na czym polegało niewłaściwe wykorzystanie zwolnienia lekarskiego. Pracownik ma prawo do złożenia uwag do tego protokołu.
- wstrzymać wypłaty zasiłku – po wykryciu nadużycia, pracodawca informuje pracownika i ZUS o wstrzymaniu wypłaty zasiłku chorobowego do czasu decyzji ZUS-u. ZUS, na wniosek pracodawcy lub ubezpieczonego, podejmuje decyzję w oparciu o opinię lekarza.
Zgodnie z przepisami, pracownik, który wykorzystuje zwolnienie lekarskie niezgodnie z jego przeznaczeniem, traci prawo do zasiłku za cały okres zwolnienia. Pracownik musi również zwrócić całość otrzymanych świadczeń lub nie otrzyma ich przed wypłatą, jeśli nadużycie zostanie wykryte.