Trwa ładowanie...
księga wieczysta
15-09-2020 16:16

Czy numery ksiąg wieczystych w różnych województwach uzyskuje się w inny sposób?

Czasem zdarzają się sytuacje, kiedy szybko chcemy uzyskać dostęp do danych związanych z działkami lub nieruchomościami. Najlepszym sposobem, aby szybko uzyskać te informacje, jest rejestr ksiąg wieczystych.

Artykuł sponsorowany
Czy numery ksiąg wieczystych w różnych województwach uzyskuje się w inny sposób?Źródło: materiały partnera
d2bkm0h
d2bkm0h

Jakie informacje odnajdziemy w rejestrze ksiąg wieczystych?

Należy rozpocząć od tego, że zawartość tego dokumentu została bardzo jasno określona przez obowiązujące w Polsce prawo. Wbrew obiegowej opinii, księga jest wymagana nie tylko w przypadku działek. Taki sam dokument ustawodawca przewidział dla domów oraz mieszkań.

W pewnym sensie jest to ogólnopolska baza danych, pośród których można znaleźć informacje o lokalizacji, liczbie pokoi czy metrażu. Po dokładnym zapoznaniu się z informacjami zawartymi w księdze można poznać niemal kompletną specyfikację posesji.

Dokument cechuje się bardzo dużą przejrzystością. Jak informuje Blog Kredytowy, księga wieczysta składa się z działów, które z kolei dzieją się na „poddziały”. Należy zaliczyć do nich oznaczenie nieruchomości, gdzie znajdują się dane z rejestru gruntów, a także informacje dotyczące właściciela i sposobu, w jaki ten wszedł w posiadanie nieruchomości.

Co ma szczególnie duże znaczenie dla potencjalnych zainteresowanych zakupem na przykład działki, Dział III KW zawiera dane o ograniczeniach praw i roszczeniach wobec nieruchomości. Jeśli na działce lub mieszkaniu ciążą obciążenia finansowe, to te informacje również są uwzględnione w dokumencie. Więcej na ten temat przeczytasz na: https://blogkredytowy.pl/jak-znalezc-ksiege-wieczysta/.

d2bkm0h

Dostęp do ksiąg wieczystych po adresie

Jeśli chcecie dowiedzieć się, kto jest właścicielem działki, to warto pamiętać o tym, że informacje zawarte w księgach wieczystych są jawne. Reguluje to ustawa z 06.07.1982 o księgach wieczystych i hipotece z późniejszymi zmianami.

Najważniejszą daną, jaką trzeba posiadać, jest dokładny nr księgi wieczystej. Zwykle jest on wyrażony w formacie XXXX/01234567/0. Pierwsze cztery cyfry są przypisane do skrótu sądu rejonowego, do którego przynależy nieruchomość. W środkowej części znajduje się osiem cyfr nadawanych przez sąd, a ostatnia, to tak zwana losowa cyfra kontrolna.

Dostęp do informacji zawartych w dokumencie możliwy jest zdalnie, przez serwis Elektronicznych Ksiąg Wieczystych. Osoby, które wolą uzyskać fizyczny dostęp do kopii dokumentu, mogą skorzystać z oficjalnej ścieżki urzędowej. Od strony formalnej, księga wieczysta może być wydana przez właściciela, a więc na przykład osoby, która sprzedaje mieszkanie lub działkę.

Przeglądanie podstawowych danych z ksiąg wieczystych jest darmowe, jednak pobranie dokumentu może być już usługą płatną. Można powiedzieć, że dostęp do interesujących nas ksiąg wieczystych jest ogólnopolski i jego metody pozyskania nie różnią się w zależności od powiatów czy województw.

d2bkm0h

Czy warto sprawdzić dane z ksiąg wieczystych?

Zdecydowanie warto. Poświęcenie czasu na lekturę dokumentu może uchronić nas przed zakupem nieruchomości zadłużonej. Zawsze warto poznać stan prawny nieruchomości, by wiedzieć, czy nie ciążą na niej żadne roszczenia lub, czy nie jest ona częścią toczącego się postępowania sądowego.

Z informacji z ksiąg wieczystych warto skorzystać też wtedy, gdy chcemy wynająć nieruchomość, na przykład dom lub przestrzeń biurową na prowadzenie firmy. Można wtedy szybko ustalić, kto jest faktycznym posiadaczem posesji. Może to mieć duże znaczenie na przykład w razie konieczności przeprowadzenia remontu lub wystąpienia awarii.

Dobrą praktyką jest też sprawdzenie rządowego portalu Geoportal, gdzie szybko można sprawdzić obręby ewidencyjne. Te z kolei zawsze warto odnieść do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, by dowiedzieć się, jakie inwestycje mogą być lokalizowane w naszej okolicy.

d2bkm0h

Nie zaszkodzi też wystąpić o urzędowe zapytanie, czy w okolicy działki budowlanej, jaką chcemy nabyć, nie jest planowana jakaś duża inwestycja, na przykład budowa drogi, która mogłaby obniżyć jej wartość. Wszystkie te informacje mogą być kluczowe przed podjęciem decyzji o zakupie, dlatego nie warto się spieszyć. Lepiej poświęcić nieco czasu na dokładny research, niż wpakować się w ewentualne kłopoty z prawem do własności posesji.

Artykuł sponsorowany
d2bkm0h
d2bkm0h