Czy RPP pozostawi stopy niezmienione? - komentarz walutowy
Tematem dnia powinna być dzisiaj decyzja RPP. Pomimo tego, że wydaje się ona przesądzona, rynki z uwagą będą oczekiwać na komunikat oraz wieczorną konferencję prasową prezesa NBP, Marka Belki.
03.12.2014 | aktual.: 03.12.2014 13:14
Dzisiaj kończy się dwudniowe posiedzenie RPP. Głównym tematem, który interesuje rynki, są oczywiście stopy procentowe. Pytanie brzmi, czy zostaną utrzymane czy obniżone. Scenariusza podwyżki stóp procentowych na trwającym posiedzeniu właściwie nie bierze się pod uwagę. Obecnie główna stopa procentowa wynosi 2%, jest to najniższy poziom w historii, jednakże jak pokazują inne kraje, możliwe są znacznie niższe poziomy. Przykładem jest tutaj Wielka Brytania z poziomem 0,5%. Znacznie niższe poziomy notowane są w Strefie Euro, gdzie główna stopa jest czysto symbolicznie dodatnia i wynosi 0,05%.
Co przemawia za obniżką stóp? Rada Polityki Pieniężnej stoi na straży inflacji. Zwykle rola ta sprowadzała się do dbania o to, by inflacja nie rosła zbytnio. Obecnie problemem jest niski jej poziom. Docelowy pułap tego zjawiska dla Polski wyznaczono na 2,5% z 1% odchyleniem w górę i w dół. Poziom ten nie został osiągnięty ani razu w tym roku, podobnie zresztą jak w poprzednim. Obecnie mamy do czynienia z deflacją, aczkolwiek pokaźną część tego zjawiska tłumaczą ceny ropy i zarazem spadające koszty transportu. Skoro jest powód, by obniżać stopy, dlaczego miałyby być pozostawione na tym samym poziomie? Warto zwrócić uwagę na ostatnie dane makroekonomiczne. Gospodarka rośnie o 3,3%, bezrobocie spada, płace rosną, a indeksy koniunktury jak chociażby ostatni PMI rosną. Wygląda na to, że w gospodarce pomimo deflacji wcale nie dzieje się źle.
Jaki wpływ ta decyzja będzie miała na rynki? Jeżeli zgodnie z oczekiwaniami stopy pozostaną niezmienione, nie powinno to mieć wpływu na notowania złotego. Warto natomiast zwrócić uwagę, że niespodziewana obniżka stóp procentowych powinna wpłynąć na przecenę rodzimej waluty.
Dziś warto zwrócić uwagę na następujące dane:
10:00 - Strefa Euro - indeks PMI dla usług,
10:30 - Wielka Brytania - indeks PMI dla usług,
14:15 - USA - raport ADP o zatrudnieniu.
O 16:00 odbędzie się konferencja z komentarzem do decyzji RPP. Konferencje te mają często większy wpływ na rynek niż same decyzje.
EUR/PLN
Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 03.09.2014 do 03.12.2014
Kurs EUR/PLN po przebiciu ostatnich maksimów utworzył nagły trend spadkowy. Mamy obecnie silny ruch w dół, ale w dalszym ciągu bardzo mocnym wsparciem pozostają testowane obecnie okolice 4,1700, od których to kurs wielokrotnie w ostatnich 2 miesiącach się odbijał.
CHF/PLN
Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 03.09.2014 do 03.12.2014
Kurs CHF/PLN podobnie jak EUR/PLN po próbach przebicia maksimów utworzył kilkugroszową korektę. Oporem dla ruchów w górę jest 3,5250, czyli ostatnie maksimum lokalne. W przypadku kontynuacji ruchu w dół bardzo silne wsparcie znajduje się w okolicach 3,4400, czyli na 3 miesięcznym minimum kursowym.
USD/PLN
Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 03.09.2014 do 03.12.2014
Kurs USD/PLN od początku listopada tworzy trend boczny. Dolne ograniczenie tego ruchu to okolice 3,3350. W przypadku ruchu w górę pierwszym oporem są okolice 3,3700 gdzie przebiega dolne ograniczenie poprzedniego trendu wzrostowego, a następnie ostatnie maksima na poziomie 3,4150.
GBP/PLN
Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 03.09.2014 do 03.12.2014
Kurs GBP/PLN od lipca porusza się w silnym trendzie wzrostowym. Podobnie jak kurs USD/PLN doszło do silnego skoku w górę, a ruch osiągnął poziom 5,4100 po czym zawrócił. W przypadku ruchu w dół najbliższym wsparciem jest 5,2400, gdzie znajduje się ostatnie minimum lokalne.
Maciej Przygórzewski
główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat
Currency One SA