Trwa ładowanie...

Czy złodzieje będą bezkarni?

Czy kradzież roweru, telewizora za 999 zł czy używanego laptopa to drobna kradzież? Czy za kradzież emerytury staruszce złodziej zapłaci jedynie grzywnę? Tak może niedługo być. W Sejmie trwają prace nad nowelizacją kodeksu, która podniesie granicę wykroczenia z 250 do 1000 złotych!

Czy złodzieje będą bezkarni?Źródło: newspix.pl, fot: pawel stepniewski
dee4ukv
dee4ukv

Dziś kradzież mienia wartego więcej niż 250 zł jest traktowana jako przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności. Jeśli prawo się zmieni zgodnie z propozycją prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta (54 l.), złodziejowi który ukradnie rzecz o wartości nawet 999 zł będzie grozić jedynie grzywna.

– To zła propozycja – mówi były minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski (42 l.) Szef nadzwyczajnej komisji kodyfikacyjnej uważa, że radykalne podniesienie granicy może wywołać przekonanie, że państwo nie dba o bezpieczeństwo obywateli. Ale pomysłu broni prokuratura. Przekonuje, że sprawcy nie pozostaną bezkarni.

– Paradoksalnie sprawa tego typu kradzieży zostanie zakończona szybciej niż ma to miejsce dzisiaj. Grzywna też będzie wyższa – mówi Mateusz Martyniuk, rzecznik Seremeta. Celem zmiany ma być też odciążenie prokuratorów. Przy wykroczeniu kradzież z policji trafia bezpośrednio do sądu. Martyniuk dodaje, że dla obywatela to drugorzędne czy padł ofiarą przestępstwa czy wykroczenia.

Podobnych argumentów używa policja. – Złodzieje będą szybciej trafiali przed sąd, a kara mandatu do 5000 zł jest bardziej dotkliwa niż kara w zawieszeniu – mówi Mariusz Sokołowski, rzecznik Komendy Głównej Policji. – Dobrze wiemy, że dla zawodowych złodziei „zawiasy” to żadna kara – wtóruje mu minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Także tłumaczy, że będzie taniej i szybciej. Ale czy skuteczniej? To się dopiero okaże.

dee4ukv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dee4ukv