Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
rozwój

Daj się zauważyć

Może się wydawać, że design to coś abstrakcyjnego. Zbytecznego i niewidocznego. Tak naprawdę design to po prostu „TO COŚ”. Niezwykłe „coś”, nadające produktowi inną jakość i sprawiające, że staje się wyjątkowy. Jedyny. Ten, na który wszyscy patrzą i ten, który wszyscy chcą mieć. Żaden inny.
Share
Daj się zauważyć
Źródło: materiały partnera
d4kf8hn

Jeśli i Ty chcesz udoskonalić swoją ofertę, poprawić wzornictwo, unowocześnić firmę – dotacje z Funduszy Europejskich na działania w zakresie designu otworzą przed Tobą nowe możliwości!

Przekonało się o tym wielu polskich przedsiębiorców. Wystarczy spojrzeć na drukarnię Tinta z Działdowa, by na własne oczy zobaczyć, jak spektakularne mogą być efekty. Jej wieloformatowy, modularny system opakowań z papieru, tektury i tektury falistej stał się wizytówką wdrażania nowej strategii wzorniczej. Innym doskonałym przykładem wykorzystania dotacji może być także nowa, funkcjonalna kolekcja mebli i naczyń firmy SZKŁO z Lidzbarka Warmińskiego. Cieszy się ona ogromnym zainteresowaniem klientów.

Jak zdobyć dotację na design

Wzornictwo może okazać się właśnie tym elementem, który sprawi, że Twoja firma rozwinie skrzydła. Wsparcie finansowe, na jakie możesz liczyć, obejmuje audyt wzorniczy i wprowadzenie innowacji na rynek.

d4kf8hn

Pieniądze możesz pozyskać z dwóch źródeł – zależnie od regionu, w którym prowadzisz działalność:
1. "Wzór na konkurencję" Programu Polska Wschodnia (POPW) lub
2. "Design dla przedsiębiorców" Programu Inteligentny Rozwój (POIR).

Bądź wzorem dla konkurencji

„Wzór na konkurencję” to pomoc dwuetapowa. Pozwala ona finansować kompleksowe koszty wdrożenia innowacji mikro-, małym i średnim przedsiębiorstwom z Polski Wschodniej w oparciu o wzornictwo.

W pierwszym etapie możesz otrzymać nawet 100 tys. zł na audyt wzorniczy i opracowanie strategii wzorniczej. Analiza trendów rynku i potencjału Twojej firmy w zakresie omawianego tematu dostarczy Ci cennych wniosków oraz rekomendacji do dalszych działań.

d4kf8hn

Drugi etap (tylko dla tych przedsiębiorców, którzy przeszli pozytywnie I etap) dotyczy realizacji wypracowanej (w I etapie) strategii. Fundusze, o jakie możesz się ubiegać na ten cel, zależą od rodzaju innowacji. Maksymalna kwota dla innowacji produktowej to 3 mln zł, dla innowacji procesowych, marketingowych i organizacyjnych – 1 mln zł.

Terminy konkursów do działania Wzór na konkurencję z POPW

Ogłoszenie konkursu do I etapu planowane jest na koniec kwietnia 2019, a nabór będzie trwał w okresie czerwiec – lipiec 2019.

Do II etapu - do którego mogą się startować firmy po pozytywnym przejściu pierwszego etapu - konkurs trwa do 31 maja 2019. Jeśli nie zdążysz, jeszcze nic straconego. Kolejny konkurs zostanie ogłoszony pod koniec kwietnia tego roku, a wnioski można będzie składać od maja 2019 r. do lipca 2020 r.

Nie warto tracić czasu – sprawdź ofertę produktową oraz możliwości firmy i rozważ jak najszybciej złożenie wniosku. Pomoc i poradę znajdziesz na stronach internetowych PARP oraz w Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich.

d4kf8hn

Pamiętaj, wymagania formalne dla przedsiębiorców chętnych do uzyskania dotacji z projektu "Wzór na konkurencję" to zamknięty jeden rok obrotowy i przychody na poziomie minimum 600 tys. zł.

Zrób sobie design

„Design dla przedsiębiorców” to z kolei pomoc jednoetapowa. Mogą ją otrzymać przedstawiciele MŚP ze wszystkich rejonów kraju (poza Polską Wschodnią).

Jeśli myślisz o dotacji z tego źródła, koniecznie zapoznaj się z tzw. Krajowymi Inteligentnymi Specjalizacjami. To nic innego jak zestawienie branż kluczowych dla rozwoju polskiej gospodarki. Listę KIS znajdziesz TUTAJ. Efekty projektu, czyli nowe produkty Twojej firmy, muszą się wpisywać w ich zakres.

d4kf8hn

„Design dla przedsiębiorców” daje możliwość sfinansowania usług doradczych oraz inwestycji. Najpierw, by asortyment zyskał na jakości, powstają profesjonalne, szczegółowe projekty wzornicze. Specjaliści doradzają także, jak później wprowadzic produkt na rynek. Naturalną konsekwencją jest już tylko wcielenie ich zaleceń w życie. Także na tym etapie Twoja firma może otrzymać dotację – na wdrożenie nowego produktu.

Obecnie masz do wyboru dwa konkursy dotyczące wzornictwa. Konkurs ogólny dysponuje budżetem 50 mln zł. Konkurs realizujący program Dostępność Plus – budżetem 30 mln zł. Rządowy program powstał z myślą o osobach ze specjalnymi potrzebami - z ograniczeniami fizycznymi lub poznawczymi. Pieniądze w konkursie są zatem przeznaczane dla firm poszukujących nowych rozwiązań produktowych lub usługowych dla takich właśnie osób. Wnioski w obu konkursach można składać do 31 maja 2019 r.

Pamiętaj – na składanie wniosków nie masz wiele czasu! Jest się jednak o co starać. Wystarczy spojrzeć, jak zmiany wizerunkowe i wzornicze poprawiły funkcjonowanie licznych firm w Polsce Wszystkie informacje i wskazówki znajdziesz na stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Warto też odwiedzić najbliższy Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich.

Otwórz swoją firmę na rozwój!

d4kf8hn

Podziel się opinią

Share
d4kf8hn
d4kf8hn