Dalsza wielomiliardowa pomoc rządu dla giganta ubezpieczeniowego
American International Group (AIG),
największe na świecie towarzystwo ubezpieczeniowe, otrzyma od
rządu USA kolejne 30 miliardów dolarów, aby uratować się przed
bankructwem.
W poniedziałek AIG ogłosił, że w czwartym kwartale poniósł straty w wysokości 62 miliardów dolarów, największe kwartalne straty w historii amerykańskich korporacji.
Administracja prezydenta Obamy zdecydowała się ponownie pomóc AIG, ponieważ w obliczu wspomnianych strat agencje ratingowe Moody i Standard & Poor zamierzały obniżyć rating wiarygodności kredytowej tej firmy.
Zmusiłoby to AIG do ogłoszenia niewypłacalności, co negatywnie odbiłoby się na sytuacji wielu banków, które przetrzymują jego aktywa. Rząd ocenił, że ewentualne bankructwo ubezpieczeniowego giganta miałoby fatalne skutki dla całej, pogrążonej w recesji gospodarki.
Najnowsza pomoc jest czwartą z kolei interwencją rządu na rzecz AIG. Przedsiębiorstwo otrzymało już pożyczkę w wysokości 60 miliardów dolarów, za kolejne 40 mld rząd kupił udziały w firmie, a za 50 mld wykupił jej toksyczne aktywa. W zamian jest obecnie posiadaczem prawie 80 procent holdingu AIG.
W sumie więc rząd przeznaczył na pomoc dla AIG około 150 mld dolarów - dużo więcej, niż wyniosła pomoc dla innych pogrążonych w kryzysie instytucji finansowych, jak Citigroup (50 mld dol.) i Bank of America (45 mld dol.).
Wspomniane 30 miliardów dolarów najnowszej pomocy nie będzie wypłacone natychmiast, lecz pozostaje w pogotowiu, na wypadek gdyby AIG ich pilnie potrzebował.
Na podstawie porozumienia z administracją część długu AIG wobec rządu będzie poza tym zamieniona na akcje w dwóch filiach przedsiębiorstwa w Azji: American International Insurance i American Life Insurance Company, których sytuacja finansowa jest stosunkowo dobra.
Tomasz Zalewski