Dalszy postój przy strefach oporu

Piątkowa sesja na warszawskim parkiecie przebiegała w spokojnej, wręcz sennej atmosferze. W trakcie notowań nie były publikowane żadne ważniejsze dane makroekonomiczne czy branżowe, jednak należy wspomnieć, że w nocy czasu warszawskiego podano, iż bilans handlu zagranicznego Chin wyniósł 20 mld USD zamiast spodziewanych przez ekonomistów 26,9 mld USD.

13.09.2010 | aktual.: 13.09.2010 09:06

Teoretycznie gorsze dane rynek przyjął pozytywnie, gdyż na taki wynik złożył się duży skok wartości importu przy wolniej rosnącym eksporcie, a nie spadek tego ostatniego, co mogłoby sugerować spowolnienie. Poranne notowania na GPW rozpoczęły się bardzo spokojnie, jakby po 2 tygodniach ciągłych wzrostów inwestorzy nie byli już pewni dalszego kierunku rozwoju sytuacji. Na otwarciu kurs WIG20 osiągnął wartość 2517 pkt (wzrost 0,16 %) aby po 3 godzinach handlu zajść do poziomu 2517 pkt. (spadek 0,75 %), co było minimum dziennym. Od godziny 12:00 wartość głównego indeksu w zasadzie pozostawała bez zmian, oscylując wokół wartości 2523 pkt. Ten zupełny marazm warszawskich blue chipow kontrastował z sytuacją na mniejszych spółkach.

Obraz

Kursy takich walorów jak POLREST czy MONNARI rosły w szaleńczym tempie o 10-15 %, a na akcjach PRONOX nie było ani jednej transakcji, gdyż cena już na otwarciu przekraczała widełki górne. Na zamknięciu WIG20 osiągnął poziom 2524,5 pkt co daje stratę 0,45 %. Obroty osiągnęły wartość 958 mln PLN, co jak na tak nieciekawą sesję, jest wysoką wartością. Po sesji Financial Times przekazał bardzo ważną informację. Wg angielskiej gazety BZWBK zostanie sprzedane hiszpańskiemu bankowi SANTANDER. Informacja ta nie jest potwierdzona przez właściciela BZWBK – irlandzki AIB – ani przez żadne inne źródła na obecny moment.

Ostatnia sesja tygodnia przyniosła osłabienie zapału popytu z poprzednich dni. Indeks szerokiego rynku zakończył dzień na 0,3% minusie przy obrocie sięgającym po sesji 1,4 mld zł. Dzięki bierności kupujących na wykresie powstała czarna szpulka, umiejscowiona w obrębie poprzednich notowań. Zakres wahań sprawił, że sesja niewiele zmieniła w ogólnym obrazie rynku. Najbliższym wsparciem pozostaje poziom 43 613 pkt, natomiast od góry notowania ogranicza opór w postaci 50% zniesienia Fibonacciego na 44 100 pkt.

Podobne wnioski płyną z analizy wskaźnikowej. RSI przebywa w strefie neutralnej, przy czym najbliższa granica wzrostu pozostaje jeszcze w oddali. Composite Index i Derivative Oscillator poruszają się zgodnie z rynkiem, wobec czego trudno doszukiwać się jeszcze znaczących sygnałów. Dzisiejsze notowania powinny upłynąć pod znakiem obrony najbliższego wsparcia, natomiast bierność podaży możę zaowocować kolejnym wzrostem w kierunku szczytu z kwietnia tego roku.

BM Banku BPH

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)