Dane nie powinny zmienić nastawienia RPP
W październiku inflacja CPI w Polsce wyniosła 0,8 proc. r/r. To mniej niż oczekiwał rynek (1 proc.), my też spodziewaliśmy się nieco wyższego wzrostu cen (1,1 proc. r/r). Spadek inflacji został wywołany głównie przez obniżenie cen paliw (spadek o 1,7 proc. m/m) oraz żywności (spadek o 0,1 proc. m/m).
14.11.2013 15:29
Inflacja to kolejne ważne informacje, na które oczekiwał dziś rynek. Wcześniejsze wstępne dane o PKB w III kwartale okazały się lepsze od prognoz (+1,9 proc. r/r). W obecnej fazie dane makroekonomiczne nie powinny zmienić nastawienia Rady Polityki Pieniężnej. Nie spodziewamy się ani zmian poziomu stóp procentowych, ani skrócenia lub wydłużenia obietnicy utrzymania stóp na dotychczasowym poziomie. Jeszcze pół rok temu, podobnie jak rynek, uważaliśmy, że inflacja szybciej dobije do celu inflacyjnego NBP. Dziś jednak perspektywy przyspieszenia inflacji pogarszają się. Obecnie zakładamy, że już w II połowie roku RPP zapoznana zostanie z projekcjami pokazującymi trwały wzrost inflacji powyżej celu, co będzie argumentem za podniesieniem stóp.
Dane o inflacji nie miały większego wpływu na notowania polskiej waluty. Zarówno EUR/PLN jak i USD/PLN kontynuowały rozpoczęte wcześniej spadki.
Marcin Pietrzak, analityk DM TMS Brokers