Dane o inflacji baz. we IX wskazują na wyhamowanie jej spadkowego trendu - Hałka, NBP
21.10. Warszawa (PAP) - Wrześniowe dane wskazały na wyhamowanie spadkowego trendu inflacji bazowej, który był obserwowany od początku bieżącego roku - ocenia Aleksandra Hałka,...
21.10.2010 | aktual.: 21.10.2010 11:38
21.10. Warszawa (PAP) - Wrześniowe dane wskazały na wyhamowanie spadkowego trendu inflacji bazowej, który był obserwowany od początku bieżącego roku - ocenia Aleksandra Hałka, dyrektor Biura Cen i Inflacji w Instytucie Ekonomicznym NBP. W jej opinii w chwili obecnej trudno jest oceniać, czy obserwowany wzrost wskaźników inflacji bazowej może wskazywać na wzrost presji inflacyjnej w gospodarce.
"Wrześniowe dane wskazały na wyhamowanie spadkowego trendu inflacji bazowej, który obserwowaliśmy od początku bieżącego roku. (...) W chwili obecnej trudno jest nam oceniać, czy obserwowany wzrost wskaźników inflacji bazowej może wskazywać na wzrost presji inflacyjnej w gospodarce, tym bardziej, że wskaźnik inflacji bazowej po wyłączeniu cen żywności i energii pozostał stabilny" - powiedziała Hałka w rozmowie z serwisem NBPNews.
"Z oceną tego należałoby poczekać, co przyniosą nadchodzące miesiące. Jednocześnie warto podkreślić, że wskaźnik inflacji CPI jest obecnie wyższy od wskaźników inflacji bazowej, co wskazuje, że inflacja jest podwyższana przez czynniki, na które polityka pieniężna ma stosunkowo niewielki wpływ: ceny energii, żywności, ceny administrowane" - dodała.
Inflacja bazowa, po wyłączeniu cen żywności i energii, we wrześniu 2010 r. wyniosła rdr 1,2 proc. wobec 1,2 proc. w sierpniu. Inflacja bazowa, po wyłączeniu cen administrowanych, wyniosła w ujęciu rocznym we wrześniu 2,2 proc. wobec 1,6 proc. w sierpniu. Wrześniowa inflacja bazowa rdr, po wyłączeniu cen najbardziej zmiennych, wyniosła 1,6 proc. wobec 1,5 proc. w sierpniu. Inflacja liczona metodą 15-proc. średniej obciętej wyniosła rdr we wrześniu 2,1 proc. wobec 1,8 proc. w sierpniu.
"Z punktu widzenia banku centralnego istotne jest, czy w kolejnych miesiącach będziemy obserwowali podwyższenie wskaźnika inflacji przez ewentualne skutki wzrostu cen żywności, a także przez zapowiadane przez rząd podwyżki stawek podatku VAT. Na to pytanie odpowiedź przyniosą nam dopiero kolejne miesiące" - powiedziała Hałka.
Indeks cen towarów i usług (CPI) liczonych przez GUS we wrześniu wyniósł 2,5 proc. rdr.(PAP)
jba/ ana/