Trwa ładowanie...
d1xn10t
d1xn10t

Dane o inflacji osłabiły złotego

Czwartkowe dane o niższej od prognoz inflacji spowodowały osłabienie złotego - wskazali analitycy. W ich ocenie w piątek sytuacja może się odmienić, jeśli dane o PKB za III kw. będą lepsze od prognoz. Po godz. 16 euro kosztowało 4,22 zł, a dolar 3,38 zł.
Share
d1xn10t

"Złotemu zaszkodziły dane o inflacji. Spodziewaliśmy się niższego odczytu, ale tak duży spadek (- 0,6 proc.) to spore zaskoczenie. Na ten moment mocno zwiększa szanse na obniżkę stóp, nawet w grudniu. To powoduje, że inwestorzy grają na słabszego złotego" - powiedział PAP analityk walutowy z Banku BGŻ Piotr Popławski.

W czwartek GUS podał, że w październiku ceny towarów i usług konsumpcyjnych spadły o 0,6 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny nie zmieniły się. Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że ceny towarów i usług spadły w październiku o 0,4 proc. rdr, zaś mdm wzrosły o 0,1 proc.

"To się jutro odwróci. Spodziewamy się lepszego od oczekiwań odczytu PKB. Wskazują na to choćby dzisiejsze dane o bilansie płatniczym. Rada Polityki Pieniężnej argumentowała ostatnio, że będzie większą uwagę zwracać na wzrost PKB niż na inflację. Dlatego moim zdaniem po danych o PKB nastąpi - w przypadku złotego - odreagowanie" - podkreślił Popławski.

d1xn10t

Szef działu analiz w Admiral Markets Marcin Kiepas również zwrócił uwagę, że dane GUS o inflacji osłabiły złotego. "W październiku deflacja okazała się dwa razy głębsza niż we wrześniu. To nie był ostatni miesiąc deflacji, będzie nam towarzyszyć jeszcze w pierwszym kwartale 2015 r. To stawia RPP pod przysłowiową ścianą. W grudniu Rada będzie musiała ponownie obciąć stopy procentowe" - stwierdził.

Zdaniem Kiepasa, jeśli chodzi o piątkowe dane o PKB, to należy liczyć się z tym, że okażą się raczej słabsze niż lepsze od prognoz. "Jeżeli jutrzejsze dane o PKB rozczarują, to prawdopodobnie przed polską walutą otworzy się pole do kilkugroszowego osłabienia złotego" - dodał.

GUS opublikuje tzw. szybki szacunek produktu krajowego brutto za trzeci kwartał br. w piątek o godz. 10.

d1xn10t

Podziel się opinią

Share
d1xn10t
d1xn10t