Dane o PKB pozytywne dla złotego, ale rynek czeka na informacje z USA

Warszawa, 13.11.2015 (ISBnews/ KantorOnline.pl) - Ciekawie zapowiada przebieg piątkowej sesji na rynku walut, którą zdominują napływające  z różnych stron świata  dane makroekonomiczne, między innymi dotyczące dynamiki wzrostu gospodarczego w III kwartale oraz produkcji przemysłowej.

13.11.2015 | aktual.: 13.11.2015 11:38

Jako pierwsze, poznaliśmy dane z Japonii, gdzie produkcja w przemyśle we wrześniu okazała się większa od prognoz o 0,1 proc. licząc miesiąc do miesiąca. Nie rozczarowują również napływające sukcesywnie od rana odczyty z gospodarek krajów europejskich. W Niemczech wskaźnik wzrostu gospodarczego wyniósł w III kwartale tego roku zgodnie z konsensusem +0,3 proc. w ujęciu kwartał do kwartału oraz +1,8 proc. r/r. Analogiczną dynamikę : + 0,3 proc K/K zanotowała gospodarka francuska. Podane o godz. 11:00 dane dla całej strefy euro jednak okazały się lekko gorsze od prognoz. W ujęciu kwartał do kwartału dynamika PKB wyniosła 0,3 proc. ( konsensus: 0,4 proc.) a w ujęciu rocznym: 1,6 proc. względem prognozy 1,7 proc. Z naszego regionu poznaliśmy natomiast już odczyty z Węgier ( 2,3 proc r/r), Czech ( 0,5 proc k/k oraz 4,3 proc r/r) oraz Słowacji (3,6 proc k/k). I tutaj również, poza Węgrami, wzrost PKB okazał się lepszy od prognoz. Poznaliśmy już również dynamikę PKB Polski, i ta również zaskoczyła pozytywnie. W
ujęciu rocznym nasza gospodarka urosła o 3,4 proc przy prognozie 3,3 proc. O godz. 14:00 poznamy z kolei rodzime dane na temat inflacja, bilans płatniczy i podaż pieniądza M3.

Oczywiście, jakkolwiek dane te na pewno nie zaszkodzą naszej walucie a wręcz przeciwnie, nie należy oczekiwać ich silnego wpływu na wzmocnienie dziś złotego. W drugiej części dnia napłyną bowiem również dane z amerykańskiej gospodarki i to one jednak będą odgrywały dziś "pierwsze skrzypce". Prawdopodobnie potwierdzą jej dobrą kondycję i tym samym umocnią dolara względem euro oraz walut z naszego regionu w tym złotego. Jeśli ten scenariusz się potwierdzi, możemy oczekiwać spadku kursu EURUSD poniżej 1,05 na przestrzeni najbliższych kilku sesji, a w przypadku USD/PLN ponownego wzrostu powyżej poziomu 3,95. Tak więc zza oceanu dziś o 14:30 poznamy dynamikę sprzedaży detalicznej za październik (dane te prawdopodobnie potwierdzą najszybszy wzrost od trzech miesięcy), zaś o 16:00 indeks Uniwersytetu Michigan. Warto również w kontekście spekulacji o grudniowej podwyżce przez FED stóp procentowych zwrócić uwagę o 18:30 na wypowiedź L. Mester z Fed w Cleveland.
Także dzisiejszy odczyt dynamiki PKB nie potwierdzający szybszy wzrost w strefie euro - co i tak było mało prawdopodobne, nie oddala perspektywy rozszerzenia QE i cięcia stóp przez EBC w grudniu, co mogłoby wesprzeć wspólną walutę.

Warto natomiast odnotować, że złotemu nie zaszkodziły ogłoszone nominacje na członków nowego rządu. Rynki pozytywnie odebrały tę jego część odpowiedzialną za gospodarkę i finanse, oraz zapowiedź utrzymania deficytu budżetowego pod kontrolą.

Obecnie na rynku międzybankowym za euro trzeba zapłacić 4,2350 zł; za dolara 3,9310 zł; za brytyjskiego funta 5,9940 za a za franka 3,9230 zł.

Damian Papała

Główny dealer walutowy KantorOnline.pl

(ISBnews/ KantorOnline.pl)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)