Trwa ładowanie...
d58tsmh

Dane po 24 I wskazują, że CPI w krótkim/średnim okresie może być poniżej ścieżki centralnej -

12.03. Warszawa (PAP) - Dane, które napłynęły po 24 stycznia br., czyli "cut-off date" projekcji, wskazują, że inflacja w krótkim i średnim okresie może ukształtować się poniżej...

d58tsmh
d58tsmh

12.03. Warszawa (PAP) - Dane, które napłynęły po 24 stycznia br., czyli "cut-off date" projekcji, wskazują, że inflacja w krótkim i średnim okresie może ukształtować się poniżej ścieżki centralnej z projekcji. Dane są neutralne dla prognozowanej ścieżki wzrostu PKB - wynika z aneksu do projekcji NBP.

"Dane, które napłynęły po 24 stycznia br., dacie zamknięcia bazy danych dla projekcji, wskazują, że w wyniku materializacji części ryzyk związanych z głównymi obszarami niepewności, inflacja w krótkim i średnim horyzoncie projekcji może ukształtować się poniżej ścieżki centralnej" - napisano w dokumencie.

"Jednocześnie dane te wpływają neutralnie na prognozę wzrostu gospodarczego" - dodano.

Autorzy projekcji podkreślają, że na możliwą niższą realizację prognozy inflacji mają wpływ zarówno bieżące dane o inflacji CPI jak i wynikające z poprawy nastrojów na globalnych rynkach finansowych umocnienie złotego w lutym br. Z kolei w przeciwnym kierunku oddziałuje natomiast wzrost notowań cen ropy naftowej i gazu ziemnego na rynkach światowych, który miał miejsce w ubiegłym miesiącu.

d58tsmh

"Wpływ powyższych informacji obniża prognozowany roczny wskaźnik inflacji o około 0,3-0,4 pkt proc. w 2012 r. i 0,2-0,3 pkt proc. w 2013 r." - napisano w projekcji.

"Uwzględnienie tych danych nie zmienia więc przedstawionej w niniejszym rozdziale oceny, że inflacja w krótkim okresie pozostanie na podwyższonym poziomie, by w 2013 r. powrócić w okolice celu inflacyjnego, choć powrót ten może być nieco szybszy niż przedstawiono to w scenariuszu centralnym projekcji" - dodano.

Jednocześnie ekonomiści banku centralnego zaznaczają, że dane, które napłynęły po 24 stycznia br. nie zmieniły istotnie średniookresowych perspektyw wzrostu gospodarczego.

"Z jednej strony korzystne dane ze sfery realnej za IV kw. ub.r. i styczeń br. wskazują, że dynamika PKB w krótkim okresie może ukształtować się powyżej ścieżki centralnej projekcji, z drugiej jednak strony w kolejnych kwartałach wzrastać będzie negatywny wpływ mocniejszego kursu złotego, pogarszającego konkurencyjność cenową krajowej produkcji, oraz wyższych cen surowców energetycznych na rynkach światowych, zmieniających na niekorzyść relatywne ceny eksportu i importu (terms of trade)" - podkreślono.

"W efekcie prognozowana ścieżka wzrostu PKB najprawdopodobniej ukształtuje się na poziomie zbliżonym do wielkości z marcowej projekcji" - dodano. (PAP)

bg/ asa/

d58tsmh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d58tsmh