Trwa ładowanie...

Darmowe leki dla seniorów. Minister zapowiada: program ruszy 1 września

Bezpłatne leki będą wydawane na podstawie recepty, wystawianej przez lekarza rodzinnego. Od przyszłego roku na ten program będzie przeznaczonych 564 miliony złotych. W następnych latach kwota ta ma wzrastać.

Darmowe leki dla seniorów. Minister zapowiada: program ruszy 1 wrześniaŹródło: WP.PL, fot: Pixabay.com/Domena publiczna
d26als1
d26als1

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł powiedział, że pierwszego września wejdzie w życie program darmowych leków dla seniorów.

Na konferencji prasowej w sto dni rządu minister poinformował, że bezpłatne leki będą przysługiwać osobom, które ukończyły 75 lat życia. Dotyczy to leków, które znajdą się w wykazie najważniejszych medykamentów, przygotowanym przez ministerstwo. Bezpłatne leki będą wydawane na podstawie recepty, wystawianej przez lekarza rodzinnego lub uprawnioną pielęgniarkę. Od przyszłego roku na ten program będzie przeznaczonych 564 miliony złotych. W następnych latach kwota ta ma wzrastać.

Minister zdrowia zapowiedział, że jego resort pracuje nad projektem dekomercjalizacji szpitali. Nie będzie przymusu przekształcania szpitali w spółki, a te, które już nimi są, nie będą mogły być prywatyzowane. Inny projekt to nowelizacja ustawy antynikotynowej, której celem ma być ograniczenie zapadalności na choroby, spowodowane paleniem papierosów. Co roku umiera na nie 90 tysięcy ludzi. Minister Radziwiłł dodał, że ustawia obejmie też papierosy elektroniczne, gdyż powodują one podobne zagrożenie, jak tradycyjne.

Resort zdrowia przygotowuje też regulacje dotyczące kształcenia lekarzy. Przywrócony zostanie staż podyplomowy. Radziwiłł zapowiedział także zmiany w ustawie o krwiodawstwie i krwiolecznictwie, podnoszące bezpieczeństwo chorych. Dodał, że trwają prace koncepcyjne nad innymi zmianami, w tym nad ustawą o podstawowej opiece zdrowotnej, zmniejszeniem biurokracji i zmianami w polityce lekowej.

d26als1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26als1