Trwa ładowanie...
17-03-2016 17:09

Darmowe leki dla seniorów. Poprawki do projektu ustawy po drugim czytaniu w Sejmie

Zgodnie z projektem, program 75 Plus będzie kosztować w tym roku 125 milionów złotych, natomiast w przyszłym - ponad 560 milionów.

Darmowe leki dla seniorów. Poprawki do projektu ustawy po drugim czytaniu w SejmieŹródło: WP.PL, fot: Pixabay.com/Domena publiczna
d2lkmuo

W Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu ustawy o darmowych lekach dla seniorów. Projekt dotyczy wprowadzenia listy bezpłatnych leków dla osób, które mają co najmniej 75 lat.

Joanna Kopcińska z PiS zaapelowała do pozostałych ugrupowań, by projekt poparły. Wskazała, że właśnie wśród seniorów zapotrzebowanie na darmowe leki jest największe. - Z jednej strony dojdzie do zwiększenia wydatków publicznych. Z drugiej strony uzyska się poprawę stanu zdrowia i jakości osób starszych. Ograniczane będą też koszty hospitalizacji związane z brakiem przyjmowania przepisanych leków - wyjaśnia.

Ewa Kopacz z PO przypomniała, że projekt skrytykowało Biuro Analiz Sejmowych. Obawia się, że program 75 Plus - jej zdaniem - może być oszustwem. - Gdy mówicie, że każde dziecko, wtedy zaczyna się od drugiego dziecka. Kiedy mówicie, że wszystkie leki, wtedy są niektóre leki. Mam obawy, gdy zaczniecie mówić o skracaniu kolejek, może chodzić o kolejki do windy w szpitalu, a nie specjalisty - tłumaczyła.

d2lkmuo

Małgorzata Zwiercan z ruchu Kukiz'15 stwierdziła, że projekt jest słuszny w swoim założeniu. Liczy jednak, że podobne działania względem seniorów będą kontynuowane. - Wolelibyśmy, by założenia ustawy obejmowały większą liczbę beneficjentów. Mamy nadzieję, że przyszłoroczny budżet umożliwi rozszerzenie grupy osób mogących otrzymywać darmowe leki - stwierdziła posłanka.

Joanna Augustynowska z .Nowoczesnej stwierdziła, że w projekcie jest sporo niewiadomych. Odpowiedzi miała nie uzyskać także podczas prac w komisji. - Brakuje informacji, w jaki sposób będzie powstawała lista leków objętych refundacją. Nie uwzględniono też w projekcie kosztów administracyjnych związanych z wdrożeniem programu - wyliczała Augustynowska.

Rządową propozycję krytykował z sejmowej mównicy także szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. - Macie dobrą wiarę, z tym się zgodzę. Ale recepta, którą proponujecie, nie jest dostosowana do potrzeb. Ona nie uleczy ani tego systemu, ani nie spełni oczekiwań seniorów - zwracał się poseł do partii rządzącej.

Do projektu ustawy zgłoszono poprawki. Przed trzecim czytaniem zaopiniuje je sejmowa komisja zdrowia. Zgodnie z projektem, program 75 Plus będzie kosztować w tym roku 125 milionów złotych, natomiast w przyszłym - ponad 560 milionów. Prawo do wypisywania darmowych leków mają dostać tylko lekarze rodzinni.

d2lkmuo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2lkmuo