Trwa ładowanie...
dpy7ilw

Darmowy roaming nie jest bez limitu. Operatorzy naliczają opłaty klientom nadużywającym zasad

Nie trzeba było zachęcać Polaków do korzystania z darmowego roamingu w Unii Europejskiej. Z możliwości dzwonienia i surfowania bez dodatkowych opłat zaczęliśmy korzystać masowo. "Za darmo" nie oznacza jednak "bez limitu", o czym właśnie przekonują się ci użytkownicy, którzy nadużyli zasad korzystania z nowych zasad.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
To, co jest darmowe dla klientów, nie jest darmowe dla operatorów.
To, co jest darmowe dla klientów, nie jest darmowe dla operatorów. (Shutterstock.com, Fot: antoniodiaz)
dpy7ilw

Od 15 czerwca obowiązuje zasada, że korzystanie z telefonu w krajach Unii Europejskiej niczym nie różni się już od połączeń krajowych. Jeśli więc ktoś ma w Polsce ofertę nielimitowanych połączeń, SMS-ów czy internetu, to tak samo będzie, gdy wyjedzie za granicę.

Z nowych zasad błyskawicznie nauczyli się korzystać Polacy. Z danych operatorów wynika, że w czasie wakacji przesył danych wzrósł nawet 20-krotnie w porównaniu z okresem urlopowym w ubiegłym roku.

To, co jest darmowe dla klientów, nie jest darmowe dla operatorów, którzy rozliczają się za korzystanie ze swoich sieci po cenach hurtowych.

W sytuacji, gdy wielu polskich klientów korzysta z tanich abonamentów bez limitu, dla operatorów oznacza to straty.

dpy7ilw

Z tego powodu działający w Polsce operatorzy zaczęli się zgłaszać do Urzędu Komunikacji Elektronicznej o możliwość naliczania dodatkowych opłat, co dopuszcza unijna dyrektywa.

Nie oznacza to, że roaming w tych sieciach przestanie być darmowy, ale istnieje możliwość, że klienci w przyszłości zapłacą więcej za krajowe usługi, by zrekompensować zagraniczne koszty operatorów.

Operatorzy jednak już teraz zaczęli żądać opłat za roaming od części swoich klientów. Chodzi o osoby, które nadużywają zasady "uczciwego korzystania".

Zasada ta została wprowadzona, by chronić operatorów przed sytuacjami, gdy z darmowego roamingu chronicznie korzystają osoby często lub stale przebywające poza granicami kraju, w którym mają zarejestrowany telefon.

dpy7ilw

Jeśli w ciągu czterech miesięcy więcej korzystają z telefonu w roamingu niż w kraju, operator może im naliczyć opłaty dodatkowe. Takie ostrzeżenia zaczęli wysyłać swoim klientom Plus i Play, ale na taki krok mogą zdecydować się także inni operatorzy.

Opłaty dodatkowe są z góry ustalone. Za minutę nawiązanego połączenia trzeba zapłacić 13 gr. Po 4 gr trzeba zapłacić za minutę odebranego połączenia lub za wysłanie wiadomości SMS lub MMS. Z kolei za transfer danych opłata wynosi 0,032 zł za 1 MB (od przyszłego roku 0,025 zł).

dpy7ilw

Podziel się opinią

Share
dpy7ilw
dpy7ilw