Polkomtel dostał zgodę na dodatkowe opłaty roamingowe. Czy klienci Plusa będą płacić więcej?
Urząd Komunikacji Elektronicznej wydał spółce Polkomtel zgodę na wprowadzenie dodatkowych opłat za korzystanie z roamingu w Unii Europejskiej. Właściciel sieci Plus zapewnia, że na razie jej klienci nie zapłacą więcej. A w przyszłości?
Obowiązująca od czerwca unijna dyrektywa "Roam like at home" zniosła opłaty roamingowe w Unii Europejskiej. Oznacza to, że za granicą możemy rozmawiać i korzystać z internetu tak jak w swoim kraju i nie zapłacimy za to nic więcej.
Tak przynajmniej jest w teorii. W unijnych przepisach znalazła się bowiem furtka, która umożliwia operatorom wystąpienie do lokalnych regulatorów rynku telekomunikacyjnego o naliczanie dodatkowych opłat roamingowych.
Jeśli dany operator wykaże, że bez dodatkowej opłaty obsługiwanie klientów korzystających z roamingu narażają go na straty, regulator rynku może wydać taką zgodę.
Wideo: koniec roamingu w UE
Szczególnie kosztowne jest korzystanie z pakietu danych. Cena, jaką za internet lokalni operatorzy płacą swoim zagranicznym odpowiednikom może być kilkukrotnie wyższa niż ta, którą płaci klient.
Problem ten nie dotyczy takich sieci jak Orange czy T-Mobile, które są obecne w większości krajów UE i wszystko rozliczają w ramach jednej firmy. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku operatorów działających tylko na rynku lokalnym.
Zgodę Urzędu Komunikacji Elektronicznej na dodatkowe opłaty roamingowe otrzymał właśnie Polkomtel, operator sieci Plus.
"Polkomtel otrzymał decyzję UKE wyrażającą zgodę na stosowanie dodatkowych opłat za usługi roamingowe w Unii Europejskiej" - poinformował WP Arkadiusz Majewski z biura prasowego Polkomtela
"To, czy będziemy chcieli z tego przywileju skorzystać, jest odrębną sprawą i żadna decyzja w tym zakresie nie została podjęta" - zaznaczył.
"Z punktu widzenia klientów nic się nie zmieniło i nadal mogą oni korzystać z roamingu na terenie UE na takich samych zasadach jak do tej pory" - napisał przedstawiciel Polkomtela.
Czy jednak nic nie zmieni się w tej kwestii w przyszłości, nie ma oczywiście żadnej gwarancji.
Zgoda UKE jest ważna rok i w tym czasie operator może tak zmodyfikować swoje cenniki, by dodatkowa opłata była jak najmniej odczuwalna, a przynajmniej jak najmniej widoczna dla klientów.
Polkomtel nie jest jedynym działającym w Polsce operatorem, który zwrócił się do UKE o zgodę na dodatkowe opłaty.
Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", w sumie dziesięciu operatorów wystąpiło do UKE w tej sprawie. Są wśród nich między innymi P4, operator sieci Play oraz NC+ i Netia.