Podarowała córce pół domu. Pożałowała. Jest wyrok sądu
Kłótnie, czy spory dnia codziennego nie uzasadniają odwołania darowizny - czytamy w "Rzeczpospolitej". Takich spraw w sądach nie brakuje, a darczyńcy wychodzą z nich poszkodowani nie tylko majątkowo.
Dziennik przytacza historię matki-powódki, która zaczęła żądać od córki, aby przeniosła na rzecz wnuka część darowanego jej domu. Mimo nieporozumień córka pozwalała korzystać mamie ze wszystkich pomieszczeń w domu mimo, iż ta nie ponosi kosztów utrzymania nieruchomości.
Sąd rejonowy oddalił żądanie matki, aby córka zwróciła jej darowiznę (art. 898 par. 1 kodeksu cywilnego), ponadto Sąd Okręgowy w Radomiu werdykt podtrzymał. Powódka postanowiła odwołać się do Sądu Najwyższego powołując się na naruszenie art. 898 par. 1 k.c.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Rynek pracy funkcjonuje w sposób patologiczny". Prawniczka o umowach śmieciowych
Czy można odwołać darowiznę?
Kobieta twierdzi, że SO błędnie uznał, iż umowa darowizny ani nie krzywdzi darczyńcy, ani nie stanowi rażącej niewdzięczności obdarowanego. Sędzia Roman Trzaskowski wskazał, że możliwość odwołania darowizny z powodu rażącej niewdzięczności obdarowanego jest narzędziem wyjątkowym.
Mowa o przestępstwach lub pomijaniu obowiązków rodzinnych. Konflikty życiowe nie są podstawą do odwołania darowizny. Gazeta zwraca uwagę, że powódka nie zamierza się poddać.
Eksperci, których spytali dziennikarze "Rzeczpospolitej" wyjaśniają, że zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, darczyńca ma prawo cofnąć darowiznę, gdy obdarowany dopuścił się wobec darczyńcy rażącej niewdzięczności. Dziennik zwraca jednak uwagę, że sądy różnie tę niewdzięczność rozumieją.
- Gdy postawa obdarowanego pogarsza się bez związku z zachowaniem darczyńcy, darowizna może być odwołana, o ile natężenie złej woli i rodzaj karygodnych zachowań obdarowanego to uzasadnia, np. poniżanie, znęcanie się, brak wymaganej wiekiem i stanem zdrowia opieki - mówi Artur Grajewski, sędzia cywilny SO w Warszawie dla "Rz".
Jeśli chcemy odwołać darowiznę z powodu niewdzięczności, trzeba wykazać, że niewdzięczność jest rażąca i znacząco pogarsza stosunki między obdarowanym a darczyńcą. Chodzi o to, że obdarowany zachowując się źle, robi to umyślnie. Powodem do odwołania darowizny nie mogą być codzienne spory i kłótnie.
Prawo podpowiada, że zachowanie obdarowanego musi być zawinione, tj. musi on działać umyślnie i ze świadomością znaczenia swojego postępowania. No i najtrudniejsze pewnie do udowodnienia, to fakt, że niewdzięczność musi być rażąca. Nie wystarczy zatem, że darczyńca i obdarowany się kłócą. Ważna jest intensywność sporów.
Pojęcie rażącej niewdzięczności
Pod pojęcie "rażącej niewdzięczności" podpadają przede wszystkim przestępstwa skierowane przeciwko życiu, zdrowiu, czci i godności osobistej, a także przeciwko majątkowi darczyńcy. Cechy rażącej niewdzięczności mogą mieć także inne zachowania wysoce nieprzyjazne, kierowane bezpośrednio wobec darczyńcy, jak i w stosunku do osoby jemu bliskiej.
Zawsze trzeba będzie jednak udowodnić, że niewdzięczność miała na celu pokrzywdzenie darczyńcy. Udowodnienie rażącej niewdzięczności może się więc okazać w praktyce dość trudne.