Decyzja RPP nie jest początkiem cyklu - Morgan Stanley (opinia)

10.05. Londyn (PAP) - Podwyżka podstawowych stóp procentowych o 25 pb dokonana przez Radę Polityki Pieniężnej w środę nie jest początkiem nowego cyklu zacieśnienia polityki...

10.05. Londyn (PAP) - Podwyżka podstawowych stóp procentowych o 25 pb dokonana przez Radę Polityki Pieniężnej w środę nie jest początkiem nowego cyklu zacieśnienia polityki monetarnej, lecz jednorazowym posunięciem - sądzi bank Morgan Stanley (MS).

Według banku motywem podwyżki była chęć utrzymania wiarygodności antyinflacyjnej polityki RPP, ponieważ stopa inflacji towarów i usług konsumpcyjnych jest powyżej celu od wielu miesięcy. Główna stopa procentowa po środowej podwyżce wynosi 4,75 proc.

"Następna decyzja w sprawie stóp procentowych będzie zależała od tego, jak NBP oceni zasięg nadciągającego spowolnienia. Ważne znaczenie w tym kontekście będą miały dane PKB za I kw., które GUS opublikuje 31 maja" - napisano w komentarzu banku ze środową datą.

"Jeśli wynik PKB wykaże, że spowolnienie jest umiarkowane, to nie można wykluczać kolejnej podwyżki stóp procentowych w czerwcu. I przeciwnie - gdyby hamowanie gospodarki miało się okazać wyraźne, to ton komentarzy RPP może +zmięknąć+ stosunkowo szybko" - dodaje MS.

"Spodziewamy się, iż dane makro potwierdzą, że gospodarka zwalnia. Odczyt wskaźnika logistyki przemysłu i zły wynik produkcji samochodów za kwiecień sugerują niższą produkcję w przemyśle w najbliższych miesiącach" - oceniają analitycy banku.

"Osłabienie danych, którego można się spodziewać powstrzyma członków RPP przed ponownym +pociągnięciem za spust+. Przewidujemy w związku z tym, że stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie w najbliższych miesiącach" - dodali.

Przed decyzją Rady, Morgan Stanley przewidywał podwyżkę. Inny bank Credit Suisse (CS), który nie oczekiwał zmiany, w swoim komentarzu napisał, że z uwagi na hamowanie gospodarki oprocentowanie stóp nie zmieni się już do końca 2012 r., a w najbliższych miesiącach RPP przestawi się na nastawienie neutralne.

Zdaniem CS polska gospodarka będzie funkcjonować poniżej potencjału produkcyjnego do późnych miesięcy 2013 r., a kwartalny wzrost w ujęciu rdr obniży się poniżej 2 proc. Przełoży się to na niższą inflację i uczyni podwyżkę stóp zbędną. (PAP)

asw/ asa/

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)