Decyzja władz Cypru o ograniczeniu przepływu kapitału uzasadniona - KE

28.03. Bruksela (PAP) - Wprowadzone przez władze cypryjskie czasowe ograniczenia w przepływie kapitału są uzasadnione - oceniła w czwartek Komisja Europejska, wskazując na ryzyko...

28.03.2013 | aktual.: 28.03.2013 13:38

28.03. Bruksela (PAP) - Wprowadzone przez władze cypryjskie czasowe ograniczenia w przepływie kapitału są uzasadnione - oceniła w czwartek Komisja Europejska, wskazując na ryzyko odpływu depozytów, co mogłoby doprowadzić do destabilizacji systemu finansowego wyspy.

"Komisja przyjmuje do wiadomości czasowe ograniczenia w swobodnym przepływie kapitału, w tym kontrolę kapitałów, wprowadzone przez Cypr, aby zapobiec ryzyku niekontrolowanego odpływu depozytów, który mógłby doprowadzić do upadku instytucji kredytowych oraz całkowitej destabilizacji systemu finansowego kraju" - napisała w czwartek w komunikacie KE.

"W obecnych okolicznościach stabilność rynków finansowych i systemu bankowego na Cyprze jest sprawą nadrzędnego interesu publicznego, co uzasadnia nałożenie tymczasowych ograniczeń w przepływie kapitału" - oceniono.

KE podkreśliła, że państwa członkowskie UE mogą wprowadzić takie ograniczenia w określonych okolicznościach i na ściśle określonych warunkach, ze względu na ochronę bezpieczeństwa publicznego. Zgodnie z orzecznictwem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, takie środki mogą być wprowadzone w nadrzędnym interesie publicznym. Zdaniem KE należy jednak stosować je jak najkrócej.

Ograniczenia takie mogą obejmować m.in. wypłaty pieniędzy, zamrożenie aktywów, zakaz wypowiadania umów o lokaty terminowe, zakaz realizowania niektórych zleceń płatniczych, ograniczenia w korzystaniu z kart bankowych, jak również konieczność zatwierdzania przez bank centralny niektórych operacji finansowych.

KE podała też w komunikacie, że będzie ściśle monitorować z władzami cypryjskimi, państwami członkowskimi, Europejskim Bankiem Centralnym i Europejskim Urzędem Nadzoru Bankowego sytuację na Cyprze w związku ograniczeniami dotyczącymi przepływu kapitału.

Zgodnie z zapowiedzią cypryjskie banki wznowiły w czwartek w południe czasu lokalnego pracę po 12-dniowej przerwie. Wprowadzono poważne ograniczenia wysokości transakcji finansowych, co ma zapewnić kontrolę nad przepływem kapitału.

W komunikacie cypryjskiego ministerstwa finansów i prezesa banku centralnego potwierdzono, że maksymalna kwota do pobrania z banku to 300 euro na osobę dziennie. Do 5 tys. euro na osobę ograniczono płatności i transfery poza Cyprem, dokonywane za pomocą kart płatniczych, kredytowych lub przedpłaconych.

Z wyspy za granicę można będzie wywieźć najwyżej 1 tys. euro w gotówce (lub odpowiednik w obcej walucie) na osobę.

Banki na Cyprze były nieczynne od 16 marca, aby zapobiec opróżnianiu kont przez ich klientów w reakcji na zapowiedź obłożenia depozytów jednorazowym podatkiem w zamian za uzyskanie pomocy zagranicznej w wysokości 10 miliardów euro. Ostatecznie plany opodatkowania odrzucił parlament Cypru.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ ksaj/ ap/ osz/

Źródło artykułu:PAP
kefinanseemu
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)