Trwa ładowanie...
db3zigq

Deficyt w obrotach bieżących we IX 57 mln euro wobec nadwyżki 124 mln euro w VIII - NBP (opinia,

...

db3zigq
db3zigq

10.11. Warszawa (PAP) - #

Dochodzą kolejne opinie banków

#

10.11.Warszawa (PAP) - Deficyt w obrotach bieżących we wrześniu wyniósł 57 mln euro wobec nadwyżki 124 mln euro w sierpniu i wobec 290,1 mln euro deficytu oczekiwanego przez analityków - podał NBP.

db3zigq

Poniżej opinie:

ADAM ANTONIAK, BANK BPH (e-mail)

"Głównym zaskoczeniem jest bardzo niski deficyt handlowy, do którego przyczyniła się wyraźna poprawa w eksporcie. W ujęciu miesięcznym eksport wzrósł we wrześniu o 1,748 mld euro wobec wzrostu o 1,669 mld euro we wrześniu 2008. Po znaczącym wzroście deficytu handlowego w lipcu, w kolejnych dwóch miesiącach ponownie uległ one zawężeniu (NBP zrewidował deficyt handlowy za sierpień).

Uwzględniając najnowsze dane i dokonane przez NBP rewizje szacujemy, że podobnie jak w II kw. i III kw. 2009 r. eksport netto w dalszym ciągu był głównym czynnikiem wzrostu gospodarczego. W kolejnych miesiącach 2009 r. należy oczekiwać dalszego wzrostu deficytu w handlu, jednak skala pogorszenia będzie na tyle ograniczona, że eksport netto będzie w dalszym ciągu miał pozytywny wpływ na wzrost PKB. Szacujemy deficyt obrotów bieżących w całym 2009 r. na 1,0 proc. PKB".

db3zigq

AGNIESZKA DECEWICZ, BANK PEKAO (e-mail)

"Wrześniowe dane odnośnie bilansu płatniczego nie zmieniają naszych oczekiwań odnośnie bilansu płatniczego na IV kwartał 2009 r. Podtrzymujemy nasz bazowy scenariusz, że w całym 2009 r. deficyt na rachunku obrotów bieżących ukształtuje się poniżej 2 proc. PKB.

Dane te wspierają jednoczenie optymizm w zakresie szacunków wzrostu gospodarczego w Polsce, przede wszystkim ze względu na ciągłe wsparcie ze strony kontrybucji eksportu netto do dynamiki wzrostu PKB. Dane wspierające dla PLN, neutralne dla rynku długu".

db3zigq

TOMASZ KACZOR, BGK

"Dane są lepsze niż rynek przewidywał. Nas aż tak bardzo nie zaskoczyły, gdyż oczekiwaliśmy dość silnej odbudowy eksportu. Są bardzo korzystne, szczególnie przyjemna niespodzianka to deficyt na rachunku wymiany towarowej rzędu 4 mln euro, to w zasadzie żaden deficyt.

Ostatnie miesiące rodziły pewne wątpliwości czy wkład eksportu do PKB będzie podtrzymany. Dane jednak wskazują, że wróciliśmy do trendu dobrego eksportu i słabego importu.

db3zigq

Słaby import wskazuje, że gospodarka nie jest konsumująca czy inwestująca, popyt krajowy jest słaby. W dłuższym horyzoncie to niepokojący sygnał.

Dane powinny mieć korzystny wpływ na złotego.

Oczekujemy, że do końca roku deficyty się utrzymają, będą troszeczkę większe niż w tym miesiącu, to będzie rząd 200-300 mln euro, a w całym roku ok. 3,3 mld".

PIOTR BIELSKI, BZ WBK

"Średnia rynkowych oczekiwań zakładała znacznie wyższy deficyt, dlatego można dane te uznać za pozytywne. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że dane przyniosły pozytywną rewizję wyników za sierpień.

db3zigq

Wydaje się, że w całym III kw. 2009 r. deficyt na rachunku obrotów bieżących był znacznie niższy. We wrześniu znacznie poprawił się eksport oraz import, a osłabienie dynamiki z sierpnia nie okazało się trwałe. Dane te mogą być pozytywne dla złotego i widać już pewne oznaki końca spowolnienia.

Dane te pozwalają bardziej optymistycznie spojrzeć na wzrost PKB w III kw. 2009 r. Jest bardzo duża szansa, że będzie wyższy niż 1,5 proc. i pytanie jest jak blisko 2 proc. Jednak dalsze wydarzenia w dużym stopniu będą uzależnione od wydarzeń za granicą. Jest duża szansa, że w następnych kwartałach będziemy wiedzieli stopniowe przyspieszenie tempa wzrostu gospodarczego.

Jeśli +ruszy+ popyt krajowy, import może zacząć szybko rosnąć, a saldo w kolejnych kwartałach może się pogarszać i nie będzie tak niskie jak w tym momencie. W IV kw. 2009 r. możliwa jest jeszcze niewielka poprawa, ale już w 2010 r. prawdopodobnie nastąpi pogorszenie". (PAP)

fdu/ zaj/ ana/

db3zigq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
db3zigq