Deloitte: dyrektorzy finansowi optymistycznie o przyszłości firm i gospodarki
Mimo kryzysu greckiego dyrektorzy finansowi (CFO) optymistycznie wypowiadali się o przyszłości ich firm i polskiej gospodarki - wynika z badania "Deloitte CFO Survey 2015 H1". Gdyby opinie CFO zbierano dziś, a nie miesiąc temu, optymizm mógłby być mniejszy.
01.07.2015 13:05
Partner w dziale konsultingu Deloitte Krzysztof Pniewski powiedział podczas środowego spotkania z dziennikarzami, że optymizm CFO w maju wzrósł ponownie po ostatnim okresie przełomu roku, w którym mieliśmy do czynienia z kryzysem związanym z frankiem szwajcarskim. "Wtedy obawy były znaczenie większe. W maju widać że wracamy do optymizmu i do przekonania, że Polska będzie się rozwijała, przedsiębiorstwa będą się rozwijały i że nie będzie istotnego wpływu kryzysu greckiego na ekonomię polskich przedsiębiorstw" - powiedział Pniewski.
Wskazał, że mimo czarnych scenariuszy związanych z Grecją, dyrektorzy finansowi w Polsce prognozujący sytuację w maju nie przewidywali, że będą one miały duże konsekwencje dla polskiej gospodarki i polskich przedsiębiorstw w roku 2015 i w kolejnym. "Wzrost gospodarczy na poziomie 3 proc., dosyć stabilny kurs walutowy między 3,9-4,2 zł za euro, niska inflacja, kluczowe strategie dotyczące wzrostu przychodów i inwestycji, wysoki apetyt na ryzyko - to są kluczowe wnioski płynące z badania CFO w połowie roku" - powiedział Pniewski.
Pytany przez PAP, czy gdyby badanie przeprowadzano dziś w obliczu greckiego kryzysu, to jego wyniki byłyby zupełnie inne, przyznał, że optymizm dyrektorów finansowych obecnie mógłby być znacznie mniejszy. "To były przewidywania na tle historii, która pokazywała, że do tej pory z kryzysami dosyć dobrze jednak Europa sobie radziła i nie doprowadzała do takiej sytuacji, gdzie nie ma porozumienia. Pytani mogli też spodziewać się tego, co przewidywalne, czyli racjonalnych zachowań negocjatorów (). Odejście od stołów negocjacyjnych w tak trudnej sytuacji może nie być bardzo racjonalnym zachowaniem ze strony Grecji" - powiedział.
Jego zdaniem optymizm dyrektorów mógłby być obecnie niższy ponieważ zmaterializowało się ryzyko, które co prawda w maju było istotnym ryzykiem, ale z silną wiarą, że jednak do jego materializacji nie dojdzie. "Teraz obawy mogłyby być wyższe" - dodał.
Z badania wynika, że wskaźnik optymizmu netto (rozumiany jako odsetek osób wskazujących, że perspektywy finansowe ich firm są lepsze w porównaniu z sytuacją sprzed 6 miesięcy, pomniejszony o odsetek wskazujących na pogorszenie sytuacji) odrobił straty i powrócił do poziomu 40 pkt (pół roku temu wyniósł 20 pkt). Jednak 18 proc. CFO ocenia perspektywy finansowe swych firm bardziej pesymistycznie w porównaniu z sytuacją sprzed sześciu miesięcy. Ponadto 63 proc. dyrektorów finansowych uważa, że poziom niepewności ekonomicznej jest niski (13 proc.) lub przeciętny (50 proc.). Jednocześnie co dziesiąty badany uważa, że jest on bardzo wysoki.
Według dyrektorów finansowych napięta sytuacja w strefie euro nie wpływa na ich optymizm. 58 proc. pytanych przewidywało utrzymanie obecnego kursu EUR/PLN w przedziale 4-4,19. Autorzy badania zaznaczyli, że na prognozy te może jednak wpłynąć rozstrzygnięcie kwestii pozostania lub wyjścia Grecji ze strefy euro.
Jako biznesowy priorytet 67 proc. badanych wskazało wzrost przychodów na aktualnych rynkach. Wzrosło znaczenie inwestycji; są one priorytetem dla 61 proc. badanych (pół roku wcześniej wskazywało na nie 44 proc.). Więcej dyrektorów finansowych zadeklarowało też zwiększony apetyt na ryzyko (58 proc. pytanych, wobec 47 proc.), co - zdaniem autorów raportu - wyraźnie wskazuje na poprawę koniunktury w Polsce.
Do najważniejszych ryzyk zaliczono presję cenową, na którą wskazało 26 proc. respondentów oraz obawę o spadek popytu (wskazało na nią również 26 proc. badanych CFO). Duże wzrosty zanotowały dwie inne kategorie ryzyka (po 15 proc. wskazań): problemy z płynnością oraz zmienne prawo podatkowe i gospodarcze.
W raporcie wskazano, że punktu widzenia dyrektorów finansowych coraz bardziej skomplikowana staje się sytuacja na rynku pracy. Rośnie bowiem liczba firm odczuwających trudności ze znalezieniem właściwych pracowników (z 26 proc. rok temu do 39 proc. obecnie).
"3-letnie perspektywy dla sytuacji finansowej polskich przedsiębiorstw są nadal bardzo dobre, choć należy zaznaczyć, że nastroje odnoszące się do dalszej poprawy lekko się obniżają. Liczba CFO, którzy uważają, że możliwość obsługi zadłużenia ich przedsiębiorstw poprawi się, spadła w ciągu pół roku z 57 proc. do 48 proc." - napisano w raporcie.
Ponad połowa badanych oceniła, że nowy rząd, który powstanie po jesiennych wyborach powinien skoncentrować się na wprowadzeniu znaczących zmian przepisów i usprawnieniu działania administracji będących w zakresie kompetencji Ministerstwa Finansów. Najważniejsze obszary, które powinny ich zdaniem ulec zmianom to VAT, CIT oraz ordynacja podatkowa. Poza tym prawie połowa CFO wskazała na potrzebę zmian w przepisach w zakresie kompetencji Ministerstwa Gospodarki, zwracano też uwagę na zagadnienia związane z Kodeksem Pracy czy ubezpieczeniami społecznymi.
Dyrektorzy finansowi byli pytani także o dyrektywę, która rozszerza sprawozdawczość firm o obowiązek ujawnienia danych pozafinansowych. Od 2017 r. obowiązek ten będzie dotyczył m.in. spółek giełdowych, banków oraz funduszy inwestycyjnych, które zatrudniają ponad 500 osób i mają sumę bilansową powyżej 20 mln euro lub obroty netto powyżej 40 mln euro. Okazało się, że ponad 45 proc. dyrektorów finansowych nie zna nowych wymogów, a niespełna 15 proc. firm jest w trakcie wdrażania wymagań, które niesie za sobą nowa dyrektywa.
"Deloitte CFO Survey" to przeprowadzane cyklicznie badanie opinii dyrektorów finansowych. W Polsce jest przeprowadzane dwa razy do roku. Najnowsza, ósma edycja badania zrealizowana została na przełomie maja i czerwca 2015 roku przy udziale ponad 60 CFO z Polski.